Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí z trhu lieku Unilat 50 mikrogramov/ml očná roztoková instilácia, int opo 3 x 2,5 ml/125 ug, (fľ. PE s kvapkadlom), kód ŠÚKL: 80249, č. šarže: 4422191, 4429191. Liek je viazaný na lekársky predpis. 

FOTKU LIEKU SI POZRITE »TU«

Predmetné šarže sa sťahujú z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. „Dôvodom stiahnutia z trhu je zistený výsledok skúšky mimo schválenej špecifikácie v parametri obsah liečiva," informovala riaditeľka ústavu Zuzana Baťová. 

Unilat patrí do skupiny liečiv nazývaných analógy prostaglandínu. Pôsobí tak, že zvyšuje prirodzený odtok očnej tekutiny zvnútra oka do krvného obehu.

Liek sa používa na liečbu ťažkostí známych ako glaukóm s otvoreným uhlom a na liečbu očnej hypertenzie u dospelých. Oba tieto stavy sú spojené so zvýšením tlaku vo vašom oku a môžu ovplyvniť váš zrak. Unilat sa tiež používa na liečbu zvýšeného očného tlaku a glaukómu vo všetkých vekových skupinách detí a novorodencov.

„Pacientom, ktorí predmetné šarže užívajú, nehrozí akútne riziko, prerušenie liečby sa preto neodporúča," dodal ústav. Dostupnosť liečby týmto rozhodnutím nie je ohrozená, na slovenskom trhu sú k dispozícii iné šarže lieku.