Podnikateľom, ktorí prišli o zisky z dôvodu koronakrízy, ponúka štát finančnú injekciu, ktorá by im mala pomôcť zaplatiť záväzky, ako napríklad nájom či energie, a zároveň zabrániť nadmernému prepúšťaniu zamestnancov. Projekt dostal názov Prvá pomoc. Vláda postupne rozširuje okruh žiadateľov, aby sa pomoc dostala k širšiemu okruhu ľudí. Výška príspevku sa posudzuje individuálne podľa výšky strát jednotlivých podnikov či SZČO. 

Čas sa však kráti a o príspevy treba požiadať do konca týždňa. Ministerstvo práce upozorňuje, že o príspevky za marec, ktoré štát poskytuje v rámci projektu Prvá pomoc, treba požiadať do piatku 15. mája.

„Za apríl bude možné žiadať o príspevky od 16. mája. Je totiž potrebné vyplniť iné výkazy ako za marec,“povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Na podanie žiadosti a výkazu za mesiac apríl bude čas do konca mája.

O pomoc už štát požiadali desaťtisíce Slovákov. „Úrady od 21.apríla do 6.mája spracovali 44 tisíc dohôd a poslali viac ako 29 700 platieb prvej pomoci na účty žiadateľov, celkovo v hodnote 18,5 mil. eur, ktoré pomáhajú udržať prácu pre vyše 130-tisíc zamestnancov a SZČO,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva sociálnych vecí a rodiny Veronika Husárová. 

Čo zahŕňa Prvá pomoc? 

  • Štát preplatí 80 % mzdy zamestnanca v tých firmách, ktorých prevádzky boli alebo sú
    povinne uzavreté.
  • Štát prispeje živnostníkom, ktorí zaznamenali pokles tržieb.

Podali ste žiadosť, no peniaze vám neprišli? »