Práceneschopným Slovákom sa nepozdávajú kontroly zo Sociálnej poisťovne, ktoré sa môžu skončiť pokutou aj nevyplatením nemocenského. A to aj vtedy, ak človek poctivo leží v posteli a lieči sa. Stačí, že napríklad nemá funkčný zvonček na vchodových dverách a kontrola sa k nemu nedostane. A problém je na svete.

Tvrdé pravidlá pre maródov: Poctivo ležíte v posteli? Aj tak vám môže prísť poriadne mastná pokuta!

Poznáte svoje povinnosti?

„Dodržiavanie liečebného režimu je jednou zo základných povinností, ktorú dočasne práceneschopný poistenec musí splniť. Zákon o sociálnom poistení ustanovuje povinnosť poistenca vytvoriť vhodné materiálne a technické podmienky na výkon kontroly a zabezpečiť súčinnosť pri výkone kontroly. Pod tieto vhodné podmienky možno zaradiť aj fungujúci zvonček,“ vysvetľuje advokát Ivan Humeník z portálu medipravnik.sk.

Českej biatlonistke spadla sánka pri ceste lietadlom: Musím sa poďakovať Slovákom!

Tisícové pokuty pre maródov naštvali Slovákov! Ich skúsenosti s kontrolórmi šokujú

Nechajte svoje číslo

Ak zvonček nemáte alebo je pokazený, oznámte to príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne a nechajte jej pracovníkom telefónne číslo, na ktoré vám v prípade kontroly zavolajú. „Je vhodné mať stále zapnutý telefón v hlasnom režime, aby sa nestalo, že poistenec nebude počiť zvonenie telefónu. Ak poistenec nebude zastihnutý na uvedenej adrese, alebo dôjde k iným skutočnostiam, napríklad spal a nepočul zvonček ani telefón, je povinný podať vysvetlenie pobočke Sociálnej poisťovne,“ hovorí advokát.

Pravidlá pri maródke, o ktorých mnohí netušia: Kedy máme čakať kontrolu?

Nemusíte nikam ísť

Slováci hromžia, že keď si nájdu v schránke alebo vo dverách informáciu o neúspešnej kontrole, musia bez ohľadu na svoj zdravotný stav utekať do poisťovne. No nie je to nutné.

„Zákon neukladá povinnosť osobného podania vysvetlenia. Z toho usudzujeme, že je možné aj vysvetlenie prostredníctvom zaslania listu poštou, e-mailu a podobne,“ zdôrazňuje Humeník.

Dodáva, že každý prípad Sociálna poisťovňa posudzuje individuálne, a preto neprítomnosť na uvedenej adrese automaticky neznamená stratu nemocenskej dávky a ani pokutu. Tá je v zákone o sociálnom poistení uvedená v astronomickej výške 16 596,96 eura! No Sociálna poisťovňa zvyčajne previnilcov pokutuje sumou do 100 eur, pri opakovanom porušovaní povinností sa sankcia zvyšuje na 170 eur.

Mohlo by vás zaujímať:

Viac na Pluska.sk: