Penzistov, ktorí majú na krku exekútora je vyše 30-tisíc. Vplyv na to, koľko im Sociálna poisťovňa mesačne strháva z dôchodku, má aj výška životného minima, a tá sa od júla mení. Zo súčasných 199,48 eur na 205,07 eur mesačne.

V peňaženkách tak penzistom ostane viac. „Sociálna poisťovňa bude od júla 2018 väčšine dôchodcov, ktorým z dôchodku vykonáva exekučné zrážky, poukazovať vyššiu sumu dôchodku. Spôsobí to navýšenie minima, ktoré musí dôchodcovi po vykonaní zrážok zostať a ktoré je 100 % sumy životného minima," informovali z Ústredia Sociálnej poisťovne.

Niektorí dôchodcovia sa po tejto zmene dokonca zbavia exekútora úplne. „Ide o situáciu, keď je suma dôchodku nižšia ako minimum, ktoré musí dôchodcovi po vykonaní zrážok zostať," dodala Sociálna poisťovňa.

Vyššie dôchodky uvidia penzisti postihnutí exekútormi prvýkrát vo výplatnom termíne v auguste, no vtedy im vyplatia aj peniaze, ktoré im boli zrazené navyše ešte za mesiac júl.

Okrem toho má životné minimum vplyv aj na to, kedy vám vznikne nárok na predčasný dôchodok, a tiež na výšku minimálneho dôchodku. Od 1. júla 2018 budete môcť ísť do predčasnej penzie, ak vám vyjde aspoň vo výške 246,10 eur mesačne. Minimálny dôchodok po 30 odpracovaných rokoch sa zvýši zo sumy 271,30 eur na 278,90 eur mesačne, ale až od januára 2019.

Prečítajte si ešte: