Gastrolístkami platíme v obchodoch, kantínach aj reštauráciách. Najlacnejšia stravenka je v súčasnosti 3,60 eura. Jej hodnota sa zvýši už od 1. júla, teda pondelka budúceho týždňa. Viac dostanete aj na diétach pri služobných cestách.


Hodnota gastráčov sa odvíja od zvýšených cien za potraviny. Ceny jedál a nealkoholických nápojov sa v reštauráciách zvýšili o viac ako 5 percent v porovnaní s posledným zvýšením, ktoré bolo vlani. Vo februári vzrástli o 5,8 percenta.


Minimálna hodnota stravných lístkov sa má z 3,60 eura zvýšiť o 0,23 centov. „Odo dňa účinnosti opatrenia bude mať zamestnanec nárok na stravovaciu poukážku minimálne v hodnote 3,83 eura,“ potvrdila Veronika Husárová, hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.


Nárok na príspevok na stravu majú zamestnanci, ktorí odpracovali viac ako 4 hodiny. Pokiaľ ste na PN-ke, čerpáte dovolneku, prípadne vykonávate prácu na základe dohody mimo pracovného pomeru, zamestnávateľ vám na stravu prispieť nemusí. Závisí to však od firmy, spoločnosti či inštitúcie, kde pracujete.


Zvýšia sa aj cestovné náhrady (diéty). Sadzby stravného (diéty) na tuzemské služobné cesty sa podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR majú zmeniť nasledovne:

  • pre časové pásmo 5 až 12 hodín trvania pracovnej cesty zo 4,80 € na 5,10 €,
  • pre časové pásmo nad 12 až 18 hodín trvania pracovnej cesty zo 7,10 € na 7,60 €,
  • pre časové pásmo nad 18 hodín trvania pracovnej cesty z 10,90 € na 11,60 €.

Prečítajte si tiež: