Vysoké sumy Slovákov na bežných účtoch potvrdzujú aj banky. „Priemerný zostatok na bežnom účte v ČSOB sa v uplynulých mesiacoch pohyboval v rozmedzí 6000 až 7000 eur," priblížil PR špecialista ČSOB banky Juraj Štefanovič.

V Slovenskej sporiteľni majú ľudia na bežných účtoch v priemere 2 000 až 3 000 eur. „Samozrejme, existujú aj rekordéri, ktorí držia na účtoch násobky týchto súm, teda ich zostatky sú výrazne vyššie. Určite nie je rozumné mať takéto vysoké sumy na bežnom účte, preto našich klientov učíme, aby si vytvárali rezervu na sporiacom účte. Po vybudovaní rezervy odporúčame ďalšie peniaze investovať," priblížila hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Odborníci odporúčajú mať na bežnom účte odloženú rezervu najviac 3 až 6 mesačných príjmov. Stratu v dôsledku inflácie vám nevykryje ani presun peňazí z bežného účtu na sporiaci účet banky, kde sú úroky okolo 1 %. Investovanie je preto nevyhnutnosťou. „Pri investovaní je zhodnotenie peňazí vyššie, no na druhej strane nesie so sebou určitú mieru rizika. Dnes už ale existuje niekoľko možností, ako investovať zodpovedne voči vlastným peniazom. Zaujímavou a rokmi overenou možnosťou je investovanie do podielových fondov. Napríklad v prípade realitných fondov pre kvalifikovaných investorov dosahovali ročné výnosy počas uplynulých rokov 8 až 10 %," prízvukuje analytička Sadovská. Investovaním je aj sporenie si na dôchodok v druhom alebo treťom pilieri.

Slováci sú však v otázke investovania stále konzervatívni. Odborník radí, že investovať sa dá aj s menšou sumou napríklad 20 eur mesačne. Treba sa mu však venovať dlhodobo, aspoň po dobu siedmich rokov a dodržať odporúčaný investičný horizont. Čím je dlhší, tým lepšie pre investície. „Ak človek začne s investovaním v mladosti, investičné riziko sa znižuje vďaka dĺžke investičného obdobia, rozkladá sa v čase,“ konštatuje Gabriel Balog, generálny riaditeľ 365.invest.

Správny čas na začiatok investovania je čím skôr. „Neexistuje vhodnejší okamih. Ak naň niekto čaká, oberá sa o príležitosť vyťažiť zo svojich peňazí maximum,“ zdôraznil Balog.

Prečítajte si tiež: