Zdravotné poisťovne pozvú ženy na preventívnu gynekologickú prehliadku zameranú na včasné odhalenie rakoviny krčka maternice. Cieľovou skupinou sú ženy vo veku 23 až 64 rokov.


„Ide o veľmi dôležitú vec, každá z oslovených by mala využiť túto možnosť. Onkologické ochorenie treba podchytiť čo najskôr, len tak môžeme zvýšiť úspešnosť liečby a šancu na uzdravenie,“ povedala ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.


Ministerstvo zdravotníctva tak spustilo už tretiu etapu skríngu. Poisťovne najprv pozývali na vyšetrenia, ktorých cieľom je odhaliť rakovinu hrubého čreva a konečníka a rakovinu prsníka.


Na rakovinu krčka maternice umiera na celom Slovensku priemerne jedna žena každý druhý deň. Vám sa to stať nemusí. Pravidelný skríning rakoviny krčka maternice chráni vaše zdravie a život.


Ide o jednoduché a rýchle vyšetrenie, následne ster z krčka maternice gynekológ odošle do cytologického laboratória na analýzu. Prvé dva odbery sa uskutočnia raz ročne.


„V prípade negativity týchto dvoch cytologických výsledkov skríning pokračuje v intervale každé 3 roky až do veku 64 rokov. Ak budú posledné tri nálezy v tomto veku negatívne, skríning sa ukončí,“ hovorí Oliver Sadovský z Národného onkologického ústavu v Bratislave.


Krajiny s úspešnými skríningovými programami ako napríklad Fínsko alebo Austrália dosiahli zníženie úmrtnosti na tento zákerný druh rakoviny až o 80 %.

 

Mohlo by vás zaujímať: