Na to, ako si taxikári podvíhali ceny počas hokejových majstrovstiev, sme upozornili v redakčnom teste. Podľa vodičov je úplne v poriadku pýtať si 20 eur za 3 km jazdy zo stanice na štadión.

Podpredseda Cech Taxi Bratislava a výkonný riaditeľ Fun Taxi Group Branislav Masár argumentuje, že keď je enormný dopyt, ponuka na to reaguje cenou. Rovnako sa podľa neho zachovali aj podnikatelia v iných službách. Taxikári, ktorí čakajú na bratislavskej Hlavnej stanici, majú podľa neho minimálne jazdné 10 až 15 eur aj v dňoch, keď sa nekoná šampionát. „Tých 20 eur teraz nie je žiadna tragédia, keď pivo namiesto 1,50 eura stojí 6 eur, hotely namiesto 80 eur stoja 300 eur. Prečo stále riešime len taxikárov?" pýta sa Masár.

Za 3 km odvoz z bratislavskej Hlavnej stanice na zimný štadión sme zaplatili 20 eur.
Za 3 km odvoz z bratislavskej Hlavnej stanice na zimný štadión sme zaplatili 20 eur.
Zdroj: Emil Vaško

 

 

Anketa
Majú taxikári primerané ceny?
  • 77%
  • 23%

 

Ako dodal medzi taxikármi pred majstrovstvami nevznikla žiadna dohoda na cenách, každý si ich určuje sám. Na druhej strane sám by bol za rozumnú cenovú reguláciu, na ktorej by sa zhodli ministerstvo dopravy, hlavné mesto aj taxikári.

Snaha mesta rozdávať počas konania šampionátu poctivým vodičom nálepky „Fair play taxi" podľa neho nestačí. „Chceme byť teraz pekní pred turistami, ale mali by sme byť predovšetkým pekní pred našimi občanmi a nie len počas takéhoto podujatia," hovorí Masár.

V Bratislave je podľa neho stále veľa taxíkov, ktoré sa dajú aj počas majstrovstiev objednať veľmi lacno, či už sú to 5-eurové taxislužby alebo služby Taxify či Uber. O to, aby sa aj turisti dozvedeli o lacnejších možnostiach prepravy, sa malo podľa Masára postarať info kampaňou hlavné mesto.

Sadzby, ktoré taxikárom odporúča hlavné mesto v etickom kódexe

za 1 km na území mesta max. 2,00 Eur/km

za nástup do vozidla (nástupné) max. 4,50 Eur/jazda

za čakanie max. 0,30 Eur/min