Vysoký záujem o dotácie na kúpu elektromobilov z konca minulého roka má za výsledok ďalšiu vlnu príspevkov pre nových žiadateľov. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Ako zároveň dodal, ambíciou rezortu je, aby podľa možnosti dokázal vybaviť všetky žiadosti.

Spustenie projektu na konci minulého roku sprevádzali technické problémy spôsobené najmä neočakávaným enormným záujmom Slovákov. „Aby sa nestalo, ze sa to spustí o polnoci a 00:15 už sú všetky peniaze minuté. Takto to robiť nechceme,“ povedal minister.

Aby to však vedeli docieliť, musia upraviť viaceré podmienky. Ministerstvo plánuje mať k dispozícii vyššiu celkovú sumu, podporiť radšej menej typov vozidiel a zároveň znížiť dotáciu na jeden automobil. „Aby sme uspokojili všetkých, alebo takmer všetkých žiadateľov,“ uzavrel Sulík.

Niektorí žiadatelia, ktorí sa stihli zapojiť do koncoročnej výzvy, na vybavenie žiadosti a príspevok stále čakajú. Do júna tohto roka bolo spolu schválených 340 žiadostí, z toho v 279 prípadoch ide o fyzické osoby a 61 schválených žiadostí je od právnických osôb. Celková suma odsúhlasená na podporu kúpy elektroáut je tak spolu už 2 760 000 eur.

Úspešným žiadateľom je postupne doručovaná na podpis zmluva o poskytnutí dotácie. Od termínu podpísania zmluvy majú 12 mesiacov na splnenie svojho záväzku – kúpu elektromobilu alebo plug-in hybridu. 

Pre nedostatky nebolo zatiaľ schválených 13 žiadostí, ministerstvo okrem toho zaevidovalo 75 storno žiadostí. 

Aké boli podmienky získania dotácie? 

Dotačný program na podporu kúpy elektromobilov spustilo ministerstvo hospodárstva koncom minulého roka. Výška dotácie na nákup nového vozidla s čisto elektrickým pohonom je 8-tisíc eur, v prípade plug-in hybridného vozidla 5-tisíc eur. O dotáciu mohli požiadať fyzické osoby, podnikatelia aj verejná správa. Maximálna obstarávacia cena vozidla, na ktoré bolo možné získať dotáciu, je 50 000 eur s DPH.

Mohlo by vás zaujímať: