Najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa musela ozdravný plán vypracovať pre obrovskú stratu, do ktorej sa dostala po prešľapoch bývalého vedenia na čele s Miroslavom Vaďurom. Bývalý šéf poisťovne netvoril technické rezervy tak ako mal a namiesto strát vykazoval zisky.

Jeho kreatívne účtovníctvo vyplávalo na povrch vlani po výmene vedenia. V decembri nastúpila VšZP na ozdravný plán, rok 2016 skončila so stratou 112 miliónov eur. Situácia zašla tak ďaleko, že okrem preplácania zdravotnej starostlivosti, musí poisťovňa šetriť aj na elektrine, plyne či kancelárskych potrebách. Ani to však nebránilo manažérom, aby si vyplatili štedré odmeny.

Plus JEDEN DEŇ zistil, že súčasný predseda predstavenstva a riaditeľ VšZP Miroslav Kočan si len pred pár dňami prilepšil o vyše 9-tisíc eur, podpredseda predstavenstva Miroslav Horváth o takmer 8-tisíc a člen predstavenstva Michal Ďuriš o necelých 7-tisíc eur. „Odmeny členom súčasného Predstavenstva VšZP boli vyplatené v októbri 2017," potvrdila hovorkyňa poisťovne Viktória Vasilenková.

Ešte zarážajúcejšie však je, že prémie priznali aj bývalým manažérom, ktorí majú prsty v tom, že poisťovňa je dnes na kolenách. Miroslav Vaďura, ktorý VšZP šéfoval do mája 2016, si za 5 mesiacov vlaňajšieho roka na premiách prilepšil o takmer 5-tisíc eur a ušlo sa aj ďalším bývalým funkcionárom.

Ako je to možné? Výšku odmien si navrhuje samotné predstavenstvo. Ich vyplatenie schvaľuje ministerstvo zdravotníctva ako jediný akcionár VšZP. Hovorkyňa rezortu tvrdí, že pri rozhodovaní o prémiách majú zviazané ruky. Ak sa súčasným manažérom darí znižovať stratu, ministerstvo nemá na výber, odmeny im musí priznať. „V súlade s uznesením vlády, takisto so stanovami spoločnosti a tiež v zmysle Zásad odmeňovania členov predstavenstva a členov dozornej rady VšZP,” vysvetľuje Zuzana Eliášová.

Vaďurovi zoberú aj pridajú

Iná situácia je však v prípade exšéfa Vaďuru. Jeho odmeny vyvolali rozruch už vlani, keď si za rok 2015 nechal vyplatiť až 19-tisíc eur a to práve vďaka tomu, že namiesto strát vykazoval zisky. Z tejto tučnej sumy napokon bude musieť polovicu vrátiť. „Rezort rozhodol, že bývalí členovia predstavenstva VšZP, a.s. musia časť vyplatenej odmeny v nadväznosti na výsledky hospodárenia vrátiť. V zmysle tohto rozhodnutia im boli priznané odmeny len vo výške 50 % pôvodne priznanej a vyplatenej výšky,” dodala Eliášová.

  • Exšéf VšZP Vaďura po škandále konečne prehovoril: Vráti nekresťanské odmeny?

Prémie za odrobené mesiace v roku 2016 však Vaďurovi a jeho ďalším bývalým funkcionárom vyplatili v plnej výške, keďže v tomto období už pochybenia v účtovníctve zistené neboli.

Koľko si nadelili?

Odmeny pre súčasné predstavenstvo za rok 2016

Mgr. Miroslav Kočan, predseda 9 113 eur

Ing. Milan Horváth, podpredseda 7 974 eur

doc. JUDr. Mgr. Michal Ďuriš, PhD., člen 6 834 eur

PaedDr. Tibor Papp, člen 559 eur

Odmeny pre bývalé predstavenstvo za obdobie 1/2016 až 5/2016

Ing. Miroslav Vaďura, MPH, predseda 4 777 eur

Ing. Antónia Borovková, členka 3 583 eur

JUDr. Vieroslava Králičková, členka 3 583 eur

Odmeny pre bývalé predstavenstvo za rok 2015

Ing. Miroslav Vaďura, MPH, predseda 19 052 eur - 50% = 9 526 eur

Ing. Antónia Borovková, členka 17 572 eur - 50% = 8 786 eur

JUDr. Vieroslava Králičková, členka 4 436 eur - 50% = 2 218 eur