V uplynulých 20 rokoch sa počet ochorení na rakovinu prsníka u žien vo veku 25 až 45 rokov zvýšil o viac ako 30 percent. V minulosti sa pritom toto ochorenie vyskytovalo najčastejšie u žien vo veku okolo 60 rokov.


„Je to realita dnešnej doby. Výskyt rakoviny prsníka stúpa a objavuje sa aj u mladších ročníkov. Sú aj slečny po dvadsiatke, ktoré prekonali onkologické ochorenie,“ uviedla lekárka Alena Kállayová z Preventívneho centra Onkologického ústavu sv. Alžbety a Ružovej stužky.


Dôvod, prečo jedna žena dostane rakovinu prsníka a iná nie, nevie nikto. Príčin aj rizík je veľa a stopercentná ochrana žiadna. Pomáha jedine včasná prevencia. Teda, že vám rakovinu nájdu ešte v takom štádiu, kedy sa dá pomerne ľahko liečiť. „Zhubný nádor sa sám od seba nestratí. Čím skôr je diagnostikovaný tým je lepšia prognóza liečby,“ hovorí onkológ Vladimír Bella, ktorý je primárom mamologickej ambulacie v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave.


Ministerstvo zdravotníctva začne od 15. júna preverovať mamografické pracoviská, na ktorých by sa mali vykonávať preventívne prehliadky prsníkov žien v rámci Roka prevencie. Je zameraný na ženy vo veku 50 až 69 rokov.


„Toto vyšetrenie je jedinou metódou, ako vieme zachytiť včasné štádium rakoviny prsníka vo veľkosti len niekoľkých milimetrov. V tejto fáze je toto ochorenie veľmi dobre liečiteľné, pacientka sa nemusí podrobiť veľkému operačnému zákroku, je teda vysoká šanca na vyliečenie,“ povedal Stanislav Špánik, štátny tajomník, ktorý je zároveň onkológom.


Nevynechajte ani pravidelnú prehliadku u gynekológa, ktorý vás v prípade podozrenia pošle na odbornú prehliadku. Asi najviac si však môžete pomôcť samovyšetrením.


Samovyšetrenie: Čo by vás malo varovať


Ak zistíte niektorý z týchto príznakov, navštívte svojho gynekológa. Žiadajte od neho vyšetrenie, ženy do 40 rokov absolvujú sonografické vyšetrenie, po štyridsiatke mamografické.


1. Asymetria prsníkov


Žiadna, ani zdravá žena nemá obe prsia rovnaké. Pozor ale na zmeny na prsníku ako bezdôvodoné zväčšovanie alebo zmenšovanie.


2. Zhrubnutie kože prsníka


Zhrubnutie kože, začervenanie, alebo aj fialčik kože na dotyk podobný pomarančovej šupke.


3. Zmena bradavky


Bradavka by nemala byť vpáčená ani vpadnutá.


4. Výtok z bradavky


Jemným poltlačením dvorca za bradavkou pravidelne vytlačíte kvapku bledej, bledo-zelenej, červenej, hnedej, čiernej alebo krvavej tekutiny.


5. Nerovnaká výška prsníkov


Na jednej strane sa javí byť prsník vyššie uložený a doteraz nebol.


6. Vťahovanie kože prsníka


Pri pohyboch rukami sa koža na prsníku vťahuje alebo sa vytvárajú viaceré drobné priehlbinky, ktoré tam predtým neboli.


7. Hrčka


Máte pocit, že prsník je na jednom mieste zrazu tuhší, plnší alebo ste si nahmatali hrčku, ktorá tam predtým nebola a pretrváva aj po menštruácii.

Mohlo by vás zaujímať: