Sassoli podľa medializovaných informácií zápasil s legionelózou niekoľko mesiacov. Na jeseň sa jeho stav zlepšil, na Vianoce ho však museli hospitalizovať, neskôr mu začala zlyhávať imunita. Kde presne sa nakazil, nie je jasné. Budovy Európskeho parlamentu však v minulosti mali problém s výskytom baktérie legionella, podobne ako mnohé ďalšie miesta.

Najčastejšie zdroje infekcie si pozrite >>V GALÉRII<<

Legionella sa bežne vyskytuje v prírode, najmä v riekach či rybníkoch. Tam však nie je schopná rozmnožiť sa do takej miery, aby uškodila ľuďom. Problémom je všade tam, kde sú vodovodné potrubia, teda aj u vás doma. „Riziko sa zvyšuje napríklad, ak je vodovodný systém nepoužívaný s určitou pravidelnosťou, ak v určitých oblastiach dochádza k stagnácii vody, prípade ak sa vyskytli problémy s udržiavaním teploty vody,“ priblížila Barbora Kotvasová z Národného referenčného centra pre legionely v životnom prostredí na Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Najlepšie podmienky pre baktérie sú vo vode pri teplotách od 20 do 45 stupňov Celzia. Ich množeniu prospieva stojaca voda v potrubí a zásobníkoch vody a nečistoty, ktoré slúžia ako živiny. Darí sa im aj tam, kde sú zložité rozvody vody - v objektoch nemocníc, hotelov, bazénov atď. Človek baktérie vdýchne spolu s vodným aerosólom, teda malými kvapôčkami vo vzduchu. V zriedkavých prípadoch môže dôjsť k prenosu pri pití vody.

Legionelly spôsobujú dve formy chorôb: pontiacku horúčku a legionársku chorobu, ktorá je závažnejšia. „Prejavuje sa atypickou pneumóniou s dlhou inkubačnou dobou, po ktorej nastupuje myalgia, bolesti hlavy a suchý kašeľ, v neskorších štádiách spôsobuje infekcia problémy s gastrointestinálnym traktom a celým nervovým systémom,“ dodala Kotvasová.

To, aký bude priebeh, závisí od zdravotného stavu. „Väčšina zdravých ľudí s dostatočnou imunitou na tzv. legionársku chorobu neochorie. Ak sú osoby staršie ako 50 rokov, majú pridružené ochorenia či určité rizikové faktory, zvyšuje sa riziko ochorenia,“ dodali odborníci ÚVZ. Ohrození sú najmä fajčiari a bývalí fajčiari, pacienti s chronickým ochorením pľúc, cukrovkári, kardiaci a ľudia s oslabenou imunitou.

ÚVZ dodáva, že legionelózy sú závažné ochorenia, no dajú sa liečiť. „Legionárska choroba si vyžaduje antibiotickú liečbu. Ak sa príznaky rozvinú, je nevyhnutná hospitalizácia. Približne 1 z 10 ľudí, ktorí ochoreli na legionársku chorobu, tomuto ochoreniu podľahne. Podľa ÚVZ bolo na Slovensku v roku 2020 hlásených 104 prípadov ochorení legionárskej choroby.

Mohlo by vás zaujímať: