V súčasnosti je rodičovský príspevok v hodnote 220,70 eur. Najvyššia materská v roku 2019 dosahuje sumu 1458,50 mesačne, v priemere sa pohybuje okolo 600 eur. Keď mamička prechádza z materskej na rodičovskú, zažíva teda poriadny šok!


„S cieľom zmierniť stratu príjmu zo zárobkovej činnosti sa navrhuje rodičom, ktorí pred narodením dieťaťa vykonávali zárobkovú činnosť a platili poistné na nemocenské poistenie, respektíve boli nemocensky zabezpečení a z dôvodu starostlivosti o dieťa im bolo poskytované materské, poskytovať rodičovský príspevok vo vyššej sume, teda vo výške 370 eur mesačne," uvádza sa v dôvodovej správe k novele zákona.


Štát tak rozdelí mamičky na dve skupiny. Tie, ktoré pred pôrodom pracovali a neskôr poberali materskú, si prilepšia o 150 eur!


Pokiaľ nepracovali, príspevok im porastie len o 50 eur, teda zvýši sa na 270,70 eur. Ide napríklad o mladé Slovenky, ktoré otehotneli počas štúdia alebo pracovali len krátko.


Nový rodičovský príspevok by mal platiť od nového roka 2020. Keďže sa vypláca o mesiac pozadu, mamičky by novú dávku za január mali dostať vo februári.

Mohlo by vás zaujímať: