Seniori ale aj ľudia v hmotnej núdzi budú už od januára budúceho roka oslobodení od platenia koncesionárskych poplatkov. Poslanci v parlamente schválili novelu zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS).

Poplatky za verejnoprávne médiá na jeden mesiac vyjdú domácnosti 4,64 eura. Dôchodcovia majú sadzbu zníženú na polovicu, mesačne teda platia 2,32 eura, čo je 27,84 eura za rok. Práve o toľko si dôchodcovia polepšia, keďže im túto sumu odpustia.

„Tieto fyzické osoby sú v mnohých prípadoch ohrozené rizikom chudoby, preto sa domnievame, že platenie koncesionárskych poplatkov aj v polovičnej sadzbe je od týchto osôb vzhľadom na možné negatívne sociálne dôsledky nevhodné," tvrdia poslanci SNS.

Zmení sa aj reklama tak ako ju doteraz poznáte. Rozhlas a televízia Slovenska totiž vďaka návrhu prídu o nemalé peniaze. Zmenou vysielania reklamy sa má nedostatok príjmov RTVS aspoň trochu naplniť.

„Ide o osem miliónov eur, ktoré ovplyvnia rozpočet RTVS. Vykompenzujú sa z príjmov štátu. Verejnoprávny rozhlas a televíziu by mal financovať štát,"vysvetlil pred časom predseda SNS Andrej Danko.

„Navrhovaná právna úprava zachováva v súčasnosti stanovený celkový časový rozsah vysielania reklamy vo všetkých televíznych programových službách vysielateľa zo zákona, avšak mu umožňuje pružnejšie prerozdelenie medzi jednotlivé televízne programové služby,"uviedol Karol Farkašovský, ktorý dal k novele pozmeňujúci návrh.

 

Mohlo by vás zaujímať: