Slovákov trápia viaceré nejasnosti ohľadom nového nariadenia. Ľudí zaujíma najmä to, či je potrebné mať na tvári rúško aj pri prechádzke v lese alebo sa vzťahuje iba na mestá.  „V prírode, teda v oblasti, kde nie je predpoklad vyššej koncentrácie ľudí nie je nevyhnutné striktne dodržiavať vyššie uvedené opatrenie,“ vysvetlila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

Rovnako sporné je aj to, či musia rúška povinne nosiť aj batoľatá. „Pri plnení opatrenia treba, samozrejme, zohľadniť všetky okolnosti. Nosenie rúšok u batoliat môže spôsobiť komplikácie. Je vhodné poradiť sa s pediatrom. V aktuálnej situácii je najlepšou prevenciou minimalizovať pohyb s batoľaťom po verejných priestranstvách,“ odporúča Račková.

Ak sa však vyberiete s dieťaťom von bez rúška, pokute sa zrejme nevyhnete. „Čo sa týka polície, tá kontroluje povinné nosenie rúška mimo obydlia predovšetkým na verejnosti, teda všade tam, kde je možné nakaziť iné osoby alebo sa od iných nakaziť, vek osoby stanovený nebol,“  povedal hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka

Mnoho ľudí rovnako rieši otázku fajčenia na verejnosti. V tomto prípade platí rovnaká zásada, ako pri prechádzke v lese. Na námestí či uprostred ulice to rozhodne nie je vhodné. Ak si však zapálite mimo dohľadu ľudí, problém by ste mať nemali.

Anketa
Súhlasíte s nosením rúšok všade mimo bydliska?
  • 79%
  • 21%

Ako je to s nosením rúška v aute a aká pokuta vám hrozí? »