Hlavne najmenší školáci nosievajú neraz preplnené aktovky, ktoré im nebezpečne preťažujú chrbticu. „Najťažšie aktovky mali dcéry, keď boli prváčky a druháčky, často som im s nimi pomáhala. Aj pre mňa boli ťažké, išlo mi plece odtrhnúť,“ spomína Monika z Bratislavy, ktorej dcéry majú dnes diagnostikovanú skoliózu. Učebnice už do školy nenosia, majú totiž nárok na dve súpravy kníh, jedna je v skrinke v škole, druhá doma. Na mamičkinu žiadosť im to lekár predpísal a školy vyšla v ústrety.

Podľa lekárky Jany Hamade z Úradu verejného zdravotníctva by bolo najlepším riešením, keby mali školy k dispozícii dve súpravy učebníc pre každého, aj zdravého žiaka. „Pri nadmernej hmotnosti školskej aktovky vzniká riziko chybného držania tela – skoliózy. Ak sa neliečia včas, môže sa chrbtica poškodiť až tak, že sa v dospelom veku už nebude dať napraviť,“ varuje.

VIDEO Číha na nás z každej strany! Ako sa ubrániť pred chrípkou?

V súkromnej základnej škole v Senci našli spôsob, ako deťom šetriť chrbát. „Všetko, čo potrebujú k práci, majú v škole – farbičky, perá, rysovacie potreby. Aj učebnice nosia len v nevyhnutných prípadoch,“ povedala nám riaditeľka a zriaďovateľka školy Iveta Barková. „Naším cieľom je naučiť žiakov látku v škole a niektoré prezentácie im posiela učiteľ na domáci mail cez internet, aby nemuseli nosiť knihy,“ dodala.

Žiaci v Senci nosia do školy takéto aktovky bez učebníc.
Žiaci v Senci nosia do školy takéto aktovky bez učebníc.
Zdroj: Dávid Duducz

V tejto škole si deti nemusia nosiť so sebou ani malinovku, pitný režim zabezpečujú automaty s čajom a vodou na každej chodbe. No aj tak vážili tašky niektorých seneckých žiakov viac, ako je zdravé. To už je však úloha pre rodičov. Kedy ste sa naposledy pozreli, čo všetko nosia vaše ratolesti do školy?

Predĺžte si život o 7 rokov: Uznávaný vedec zistil, že zaberú úplne jednoduché pravidlá!

Lekár Pavel Malovič: Ničia si nielen chrbticu, ale aj kĺby

Športový lekár Pavel Malovič upozorňuje, že až 9 z 10 dnešných detí nemá dobrý chrbát, pretože sa mála hýbu. „Keď si navyše na chrbát naložia príliš ťažkú aktovku, trpia všetky váhonosné kĺby, teda nielen chrbát, ale aj členky, kolená a bedrá. A to nehovorím ešte o tom, že mnohí nosia tašku frajersky na jednom pleci a krivia sa,“ vystríha skúsený odborník. Odporúča nielen odľahčovať aktovky, ale aj posilňovať chrbtové svaly napríklad na telesnej výchove a tiež správnym sedením v škole.

Tip z ministerstva: elektronická taška

Ministerstvo upozorňuje školy aj rodičov na portál eaktovka.sk, ktorý sprístupňuje učebnice aj v digitálnej forme. Je to bezplatná služba pre všetkých, ktorí sa na portáli zaregistrujú. „Ak sa správne využije, netreba každú učebnicu nosiť zo školy domov,“ tvrdí úrad.