Ponúkaný plat je momentálne najdôležitejšou časťou pracovnej ponuky. „Analýza portálu profesia.sk ukazuje, že väčšina zamestnávateľov za posledný rok mzdy v pracovných inzerátoch zvyšovala,“ povedala hovorkyňa portálu Nikola Richterová.


Povinne uverejňovaná základná zložka mzdy v ponuke spôsobila, že uchádzači sa často rozhodujú najmä podľa ponúkaných čísel. Zrejme aj to ovplyvnilo firmy, ktoré ponúkané platy zvyšujú.


Priemerný ponúkaný plat v období od mája do októbra 2018 bol 1047 eur. Nasledujúci polrok narástla táto priemerná mzda na 1106 eur .

Takto narástli platy v priemere.
Takto narástli platy v priemere.
Zdroj: profesia.sk


Mnohé profesie si vďaka číslam v inzerátoch polepšili. Najvýraznejšie to bolo u letušiek, ktorým vzrástla mzda o viac ako polovicu, o 62,7 percenta. Kým ešte pred rokom zarobili v priemere 969 eur, už o pol roka to bolo 1 577 eur.


Medzi 10 pozíciami s najvyšším rastom ponúkanej mzdy vidieť ponuky z rôznych odvetví. Nachádzajú sa tu pozície v manažmente, ale aj cukrár či hosteska.

Tieto profesie si polepšili najviac.
Tieto profesie si polepšili najviac.
Zdroj: profesia


A kým väčšina profesií si polepšila, platy niektorých išli dole. Najviac sa prepadol potrubár, ktorého plat klesol o vyše 40 percent. Kým pred rokom zarobil 2 557 eur, o pol roka neskôr už len 1 442 eur.


Za posledný rok sú na tom horšie aj zdravotnícki záchranári, výskumníci a vedci či vrátnici.

Tieto pozície sa prepadli.
Tieto pozície sa prepadli.
Zdroj: profesia