Aj nevinné deti dokážu niekedy poriadne potrápiť! Hlukom znepríjemňujú život Bratislavčanke Ivete tak, že tá pre chronickú nevyspatosť už nevie, čo ďalej. „Bývam v tom byte celý život, ale peklo sa začalo pred piatimi rokmi. Sú nado mnou susedia s dvomi malými deťmi. Od šiestej rána a niekedy aj do pol jedenástej večer dupocú, hádžu veci o zem, búchajú nábytkom. Predstavte si, že sa nevyspíte jednu noc, ale ja toto zažívam už roky,“ opisuje zúfalú situáciu.


So susedmi to najprv skúšala dohovorom, no oni sa jej vysmiali, vraj – také sú deti! „Hlukom obťažujú ešte aj susedov podo mnou, tí búchajú na radiátor a ten buchot ide cez môj byt. Keď túto podarenú rodinku stretnete vo vchode, neraz vidíte, že deti kopú do výťahov, no rodičia ich ani nenapomenú,“ doplnila Iveta.


So svojou sťažnosťou sa obrátila na správcu bytovky, no nepochodila. „Bytový správca v tomto nemá kompetencie, poriadok si musia urobiť vlastníci bytu. Bytové družstvo rieši správu bytov, nie medziľudské vzťahy,“ vysvetlila pre Plus JEDEN DEŇ Monika Šamková, prezidentka Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku.


Potvrdila, že so sťažnosťami na susedov sa stretávajú často, neraz aj s bizarnými: „Už sme riešili, že pani chodila po byte v papučiach na opätku. Ďalší pán sa sťažoval, že ho v noci ruší sused, ktorý cikal do vody, budil ho silný prúd moču.“


Poradiť si s problémovými susedmi nie je jednoduché. Pri sústavnom rušení nočného pokoja preto zavolajte políciu a vypýtajte si potvrdenie o tom, že ste udalosť hlásili. „S týmto potvrdením choďte na okresný úrad, kde sa takéto spory riešia na občianskoprávnom oddelení. Nijako inak nevieme pomôcť,“ priznala šéfka správcov. Za rušenie nočného pokoja môže polícia vinníkov napomenúť a za priestupok im uložiť pokutu do 100 eur.


Problémy Ivety so spolubývajúcimi v bytovke sme skúsili riešiť aj my. Najskôr sme sa obrátili na mestskú časť. Odpoveď rovnaká, akú sme dostali od správcu bytovky. „My ako úrad nevieme zasiahnuť!“reagovala Mária Halašková, z Oddelenia komunikácie s verejnosťou na Miestnom úrade Bratislava-Petržalka.
Podobne sa vyjadrilo Združenie miest a obcí Slovenska. „V tomto prípade sú kompetencie samospráv výrazne oklieštené, a to na úroveň priestupku proti občianskemu spolunažívaniu. Za kľúčového aktéra v rámci riešenia takýchto sporov treba považovať napríklad mediátora, prípadne riešiť vec súdnou cestou,“potvrdil hovorca združenia Michal Kaliňák.


Predseda Asociácie mediátorov Slovenska Ernest Kováč vysvetlil, že mediátora k sporu by museli chcieť obe strany. V rámci susedských sporov to zvyčajne nie je možné, ukrivdená je len jedna strana.


Všetci oslovení nám poradili riešiť spor súdnou cestou. Výsledok je však neistý, riskujete ďalšie nervy, ale aj peniaze. Spor sa na súde vlečie dva až tri roky a celý čas platíte advokáta. „Advokáti majú rôzne sadzby, asi od 40 do 150 eur na hodinu, ale môžu mať aj tarifnú sadzbu. Súd nepriznáva takú náhradu,“ upozorňuje právnik Andrej Schwarz.


„Pri súdnej žalobe pomôže predloženie odborného vyjadrenia, ktoré potvrdzuje, že bola prekročená prípustná miera hlučnosti,“ odporučila Mária Halašková z petržalského miestneho úradu. „Vypracovanie odborného vyjadrenia môžete riešiť prostredníctvom Úradu verejného zdravotníctva alebo znalca,“ doplnila.


Ak sa podnet ukáže opodstatnený, hlučný sused môže dostať pokutu. „Občan má možnosť obrátiť sa s podnetom na miestne príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Ten v prípade opodstatnenosti podnetu uloží prevádzkovateľovi zdroja hluku pokyn na odstránenie nedostatku, prípadne sankciu za správny delikt vo výške definovanej zákonom, teda od 150 do 20 000 eur,“ uviedla Dáša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva. Obrátiť sa môžete na políciu. V oboch prípadoch platí, že sused musí byť hlučný práve v tom čase, keď situáciu prídu preveriť odborníci.

5 krokov sebaobrany

Čo robiť, ak vám sused vážne znepríjemňuje život

1. Spor skúste najprv vyriešiť osobným dohovorom.

2. Obráťte sa na políciu. Ak ide o rušenie nočného pokoja, nikdy nechoďte upozorňovať susedov sami. Neviete, či nie sú pod vplyvom alkoholu alebo drog. 

3. Vypýtajte si záznam od polície o vykonanom zásahu. Zíde sa vám, keby ste chceli ísť so sporom na súd.

4. Skúste situáciu riešiť na miestnom úrade. Podľa Občianskeho zákonníka môže susedovi obťažovanie zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predchádzajúci stav.

5. Ak zásah obce nemá žiadne účinky, potom je jedinou možnosťou podať žalobu na súd.

Mohlo by vás zaujímať:

 

Mali ste už niekedy problém so susedom? Nechajte nám svoj odkaz v diskusii pod článkom...