Už od septembra budú mať žiaci na základných školách namiesto dvoch hodín tri hodiny telesnej výchovy týždenne. Novelu presadili v parlamente poslanci okolo Karola Kučeru (OĽaNO). Novinku v praxi majú zabezpečiť školy. Aj keď sa riaditelia s myšlienkou stotožňujú a súhlasia, že deti viac pohybu potrebujú, na väčšine škôl bude tretia hodina telocviku znamenať veľký problém. Nechýbajú totiž iba kvalifikovaní telocvikári, ale aj priestory. Taktiež platí, že keď chcete niekde pridať, inde musíte ubrať. Ďalšia hodina telocviku bude podľa riaditeľov znamenať o hodinu menej slovenčiny, cudzieho jazyka či matematiky.

ČO NA NOVINKU HOVORIA RIADITELIA SI PREČÍTATE >> V GALÉRII<<

S týmto problémom už teraz bojuje aj riaditeľka základnej školy Ostredková v bratislavskom Ružinove. „Musíme sa riadiť istými predpismi. Mám rámcový učebný plán, ktorý je predpísaný štátom. A štátom je daný aj počet hodín, ktorý môže každý žiak v danom ročníku mať. Súčasťou týchto hodín sú aj disponibilné hodiny. To sú tie, vďaka ktorým sa škola profiluje, čiže si do svojich školsko-vzdelávacích programov môže zaradiť posilnenie anglického jazyka, čitateľskej gramotnosti alebo rozvoj zručnosti, ako napríklad šitie na stroji. Teraz z týchto predmetov budeme musieť ubrať a namiesto nich pridať jednu hodinu telesnej výchovy,“ vysvetľuje riaditeľka Erika Drgoňová.

Problém bude mať škola aj s učiteľmi. „Učiteľom, ktorí tieto predmety učili, budeme musieť skracovať úväzky. Čiže ak som v minulosti chcela posilniť vyučovanie anglického jazyka, tak som mala učiteľa, ktorý mal svoj úväzok. Teraz budem musieť týchto učiteľov akoby prepustiť a prijať učiteľov telesnej výchovy,“ hovorí riaditeľka. „Toto rozhodnutie poslancov bol arogantný, neodborný, nekvalifikovaný zásah, pretože vôbec nevedia, čo schválili,“ krúti hlavou.

Ako chcú školy zabezpečiť tretiu hodinu telocviku si prečítate na druhej strane >>>