Ak ste si minulý rok hľadali bývanie v Bratislave, kde sú byty najdrahšie, určite sa aj vám zatočila hlava z pohľadu na astronomické sumy. Napríklad v Starom Meste sa predávali byty za 7 445 eur za jeden štvorcový meter. Len na predstavu, v Revúcej, ktorá leží na strednom Slovensku, zaplatíte za štvorcový meter približne 360 eur.

Aj keď ceny za štvorcový meter v Bratislave a ostatných častiach Slovenska nemožno porovnávať automaticky, rozdiel bol obrovský. Napriek cenám záujem o bratislavské byty stále rástol. Až kým neprišiel zlom...

Aktuálne ceny bytov nájdete v GALÉRII »»»

V hlavnom meste sa minulý rok predalo najmenej nových bytov od finančnej krízy z roku 2008. Podľa analýzy spoločnosti Bencont Investments ponuku bytov v rámci novostavieb tvorilo ku koncu minulého roka v hlavnom meste 3 209 bytov.

Za rok 2022 sa ponuka zvýšila až o 33 percent a dostala sa tak nad úroveň, ktorá bola naposledy pred piatimi rokmi. Priemerná cena novostavieb v Bratislave sa pritom celý rok pohybovala vo výške astronomických 4 900 eur za štvorcový meter.

Potvrdil to aj hlavný analytik Rudolf Bruchánik z Bencont Investments, ktorý hovorí, že trh sa v Bratislave za posledné tri mesiace starého roka radikálne prepadol. Predaj novostavieb radikálne poklesol a predalo sa len 215 bytov.

Článok pokračuje na nasledujúcej strane »»»