Pokladničné bloky, ktoré sa vyrábajú z termopapiera, sa totiž potierajú látkou bisfenol A (BPA). Je pritom vážne podozrenie, že bisfenol A môže spôsobiť dokonca až rakovinu!

Termopapier je obľúbený najmä v obchodoch, kde naň tlačia platobné terminály a pokladne. Jeho hlavnou výhodou je, že tlač je rýchla, a najmä lacná, lebo proces si nevyžaduje atrament. Základom je jemný papier, ktorý je potiahnutý chemikáliou, ktorá mení farbu, keď je vystavená teplu. Spomínaná chemikália veľmi často obsahuje BPA. 

Čo na to naši odborníci?

Milada Syčová z Národného referenčného centra a laboratória pre materiály prichádzajúce do kontaktu s potravinami na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Poprade potvrdila, že pokladničné bloky naozaj môžu obsahovať škodlivý bisfenol A. A nielen tie. Okrem pokladničných blokov sa bisfenol A najčastejšie nachádza v polykarbonátových plastoch, teda napríklad v plastových krabičkách na jedlo, určitom type fliaš, CD nosičoch a lakoch.

„Slovensko rešpektuje v plnom zmysle spoločnú legislatívu EÚ, ktorá vstúpila do platnosti 6. septembra 2018. Vychádza z vedeckého stanoviska Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), ktoré vzalo do úvahy všetky potenciálne zdroje, pri ktorých môže mať bisfenol A dosah na zdravie. Jedným zo zdrojov sú aj pokladničné bloky,“ vyjadrila sa Milada Syčová.

Na Slovensku sa však špeciálne zisťovania nerobili, keďže máme k dispozícii výsledky rozsiahlej toxikologickej štúdie Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), ktorý vzal do úvahy všetky dostupné svetové štúdie. „Zamerali sme sa na úradnú kontrolu používania bisfenolu A v materiáloch a predmetoch určených na styk s potravinami. Konkrétne v roku 2018 to bola kontrola zameraná na polykarbonátové fľaše určených na opakované používanie. V roku 2018 neboli zistené nedostatky na trhu na Slovensku, čo sa týka presiahnutia limitu pre bisfenol A,“ uviedla Syčová. Pri pravidelnom kontakte sa však riziko zvyšuje.

Pozor si dávajte pri každom nákupe. Ilustračné foto
Pozor si dávajte pri každom nákupe. Ilustračné foto
Zdroj: Franti?ek Iv?n

Prečo je bisfenol A nebezpečný?

Táto chemická látka sa dlho používala bez toho, aby sa nad tým niekto pozastavoval. V posledných rokoch však mnohé výskumy ukázali, že ide o veľmi nebezpečnú chemikáliu, ktorá je spájaná s autizmom, neplodnosťou, ADHD, teda poruchy pozornosti, cukrovkou, predčasnými pôrodmi, ale aj rakovinou. Svojím pôsobením narúša hormonálny systém, a teda je označovaná ako endokrinný disruptor.

Ako ich rozoznáte a kde ich hľadať?

Nebezpečné bločky rozpoznáte jednoducho. Sú to tie, ktoré časom vyblednú a postupne sa stávajú nečitateľnými. Ak sa snažíte vrátiť nohavice a predavačka vám povie, že nevie nič prečítať, drží v ruke práve blok s BPA.

Pokladničné bloky obsahujúce BPA zrejme nájdete aj vo svojom bezprostrednom okolí. Pozor si preto dávajte pri každom nákupe.

Ako sa chrániť?

Podľa výskumníkov by spotrebitelia mali tieto zistenia brať vážne a zmeniť spôsob ako s účtenkami narábajú. „Bločky by sa nikdy nemali dotýkať jedla, napríklad rýb a mäsa, keď ich vyberáte z nákupnej tašky. Rovnako by ste sa s nimi nemali hrať, písať si na ne poznámky, skladovať ich v aute, peňaženke či kabelke. Jednoducho kontakt minimalizujte,“ odporučil profesor Nicolás Oleo, ktorý spolupracoval na štúdií, ktorá opäť upozornila na škodlivosť pokladničných blokov.

Prečítajte si tiež: