Dôvod, prečo jedna žena dostane rakovinu prsníka a iná nie, nevie nik. Príčin aj rizík je veľa a stopercentná ochrana žiadna. „Tým, že nepôjdete na preventívnu prehliadku zo strachu, či tam niečo nenájdu, sa jej však nevyhnete určite,“zdôrazňuje známy onkológ Vladimír Bella, ktorý je primárom mamologickej ambulacie v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave.

Primár Prsní­kového oddelenia v Onkologickom Ústave sv. Alžbety v Bratislave, Vladimír Bella odpovie na vaše otázky.
Primár Prsní­kového oddelenia v Onkologickom Ústave sv. Alžbety v Bratislave, Vladimír Bella odpovie na vaše otázky.
Zdroj: archív

„Zhubný nádor sa sám od seba nestratí. Čím skôr sa diagnostikuje, tým lepšia je prognóza liečby,“hovorí Bella. Mnohé ženy totiž nechodia na preventívne prehliadky zo strachu, že im niečo nájdu. Boja sa, že pri operácii prídu o prsník, pri chemoterapii o vlasy a medzitým aj o partnera… Pritom, ak sa ochorenie objaví v počiatočnom štádiu, je úspešnosť liečby až 98 %. „Čím neskôr žena príde, tým je menšia,“ pripomína lekár.

Varujúce príznaky

Medzi možné príznaky rakoviny prsníka patria: hrčka v prsníku alebo v podpazuší a nad kľúčnou kosťou, tiež nehojaci sa ekzém bradavky, zápal kože prsníka, výtok z bradaviek, vťahovanie kože prsníka a vťahovanie bradavky. Tieto príznaky nemusia vždy znamenať, že máte rakovinu. Ak sa však objavia, teba hneď navštíviť lekára. Najviac ohrozené sú ženy od 50 do 65 rokov.

 

Doktor Bella sa ženským prsiam venuje už od roku 1977, kedy nastúpil v nemocnici na oddelenie včasnej diagnostiky, kde sa zameriavali hlavne na nádory prsníkov. Napadlo ho, že keď onkologické ochorenia prsníkov tvoria u žien až štvrtinu všetkých zhubných nádorov, bolo by dobré, keby sa dali diagnostikovať aj ambulantne, nielen v nemocnici, a tak vznikla prvá prsníková ambulancia u nás. Presne pred 30 rokmi. Odvtedy doktor Bella vyšetrí každý deň asi 30 prsníkov. To mu možno niektorí muži aj závidia, ale môže lekár pri takejto práci ešte vnímať prsia ako symbol ženskosti? „Samozrejme, hlavne pred plánovanou operáciou prsníka,“ vysvetľuje Bella.

VÝZVA

Pošlite nám svoje otázky pre onkológa Vladimíra Bellu

  • Nahmatali ste si hrčku, no bojíte sa ísť k lekárovi?
  • Máte podozrenie, že niečo nie je v poriadku?
  • Chcete sa poradiť o liečbe či prevencii?

Všetky otázky pre onkológa Vladimíra Bellu posielajte na mail: [email protected]
Pýtajte sa aj anonymne!


Na Slovenku sa ročne každý rok diagnostikuje vyše 3 000 prípadov rakoviny prsníka. Niekoľko sto z nich zomrie. často však zbytočne. Keby prišli k lekárovi včas, mohli by žiť. Pritom iba 21% Sloveniek však pravidelne absolvuje mamografické vyšetrenie, ktoré je každé dva roky zadarmo. Liečba? „Rakovina prsníka sa lieči podľa veku pacientky, jej celkového zdravotného stavu, štádia ochorenia a prognostických faktorov. Chemoterapia je len jedna z možných liečebných metód – okrem chirurgie, liečby žiarením alebo hormonálnej liečby, ale nie je vždy nutná,“ vysvetľuje Bella s tým, že zatiaľ neexistujú vakcíny proti vzniku rakoviny prsníka, jedinou možnosťou, ako si zachrániť život, sú preventívne prehliadky, ktoré ochorenie odhalia v štádiu, kedy máte nádej na vyliečenie.