Povinné čipovanie psov na Slovensku nie je žiadna novinka. Najskôr platilo od roku 2012, v januári 2014 ho zrušili, no od 1. septembra 2018 je späť. Majitelia mali na začipovanie svojho domáceho miláčika viac ako rok. Určené obdobie sa skončilo 31.10.2019. „Na splnenie tejto povinnosti je určené prechodné obdobie do 31.10.2019, ale len pre tých chovateľov, ktorým sa pes narodil pred 1. septembrom 2018. Psi narodení po 1.9.2018 musia byť označení do 12 týždňov veku alebo pred zmenou vlastníka. Na psov narodených po 1.9.2018 sa prechodné obdobie nevzťahuje," upozorňuje Štátna potravinová a veterinárna správa SR.

Po tomto dátume čaká nezodpovedných majiteľov psov hneď niekoľko nepríjemností. Ak ste doteraz svojho psa neoznačili identifikačným čipom pripravte sa nielen na nepríjemnú pokutu, ale aj na to, že vám vášho psa veterinár odmietne ošetriť. Omeškanci budú musieť zaplatiť pokutu vo výške 50 eur, ktorú je regionálna veterinárna a potravinová správa oprávnená uložiť každému majiteľovi psa bez čipu. Zaplatením pokuty prechádza povinnosť začipovať psa na mesto alebo obec.

Anketa
Máte začipovaného psa?
  • 80%
  • 9%
  • 11%

 

Za neoznačenie psa však zákon netrestá len jeho majiteľa, ale aj veterinára. Ak váš pes nie je označený, veterinár ho podľa danej novely nesmie ošetriť a dokonca ani zaočkovať.  Keby tak spravil, hrozila by mu pokuta vo výške až 20-tisíc eur.

Na strane majiteľov nezačipovaných psov by v takomto prípade dochádzalo k dvojnásobnému porušeniu zákona. „Porušujú zákon v dvoch častiach a to, že nemá začipovaného, tam hrozí pokuta 50 eur a plus za to, že nemá očkovanie na besnotu až 200 eur," ako sa pre televíziu JOJ vyjadril veterinár Ivan Míča. Očkovanie proti besnote patrí totiž medzi povinné a ak ho váš pes nemá, môžete dostať mastnú pokutu.

Mohlo by vás zaujímať: