Ministerstvo zdravotníctva informuje o dobrých správach o vakcíne AstraZeneca zo Škótska. „Nová štúdia Edinburskej univerzity a Škótskeho úradu verejného zdravotníctva ukazuje, že počet ľudí, ktorí potrebovali štyri týždne po zaočkovaní prvou dávkou vakcíny od AstraZenecy hospitalizáciu, klesol o 94 percent," uviedol rezort v tlačovej správe.

Vakcína od spoločnosti AstraZeneca tak prekonala aj vakcínu od spoločnosti Pfizer, pri ktorej bol po prvej dávke pokles hospitalizácii o 85 %. „Sú to vynikajúce správy, ktoré potvrdzujú, že vakcína od AstraZeneca má horšiu reputáciu ako reálne výsledky," doplnili z ministerstva zdravotníctva. Všetky vakcíny, ktoré schváli Európska lieková agentúra, sú bezpečné a účinné.

U nás sa vakcínou od AstraZeneca v súčasnosti očkujú učitelia do 55 rokov. Učitelia, učiteľky a ďalší pedagogickí zamestnanci sa môžu registrovať na očkovanie prostredníctvom formulára, ktorý nájdu na webe rezortu školstva https://www.minedu.sk/ockovanie-zamestnancov-skol-a-skolskych-zariadeni.

Vyznačuje sa však výraznejšou imunitnou odpoveďou organizmu po jej aplikácii. Teda, ľudia častejšie hlásia nežiadúce vedľajšie účinky. Z medicínskeho hľadiska je to znakom, že organizmus na vakcínu zareagoval a spustil reakciu imunitného systému. „Tieto vedľajšie účinky sú znakom toho, že vakcína funguje a netreba sa ich obávať," ubezpečuje ministerstvo.

Viacej hlásení o vedľajších účinkoch eviduje aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Kým pri vakcíne Moderna bolo len 17 hlásení pri aplikácii 20 947 dávok, tak pri AstreZeneca to bolo 536 hlásení pri aplikácii 33 446. U vakcíny Pfizer bolo 965 hlásení z 365 182 aplikovaných vakcín.

Najčastejšími hlásenými vedľajšími účinkami je zvýšená teplota, bolesť hlavy, pocit choroby alebo bolesť v mieste vpichu, ktoré po 1-2 dňoch pominú.  Na zníženie teploty či na zmiernenie bolesti sa odporúča užiť niektorý z voľnopredajných liekov s obsahom ibuprofénu, paracetamolu či kyseliny acetylsalicylovej. Po očkovaní sa odporúča oddychový režim, vyhýbanie sa fyzickej aktivite a dostatočný príjem tekutín bez obsahu alkoholu.

Prípadná alergická reakcia sa zvyčajne dostaví krátko po podaní vakcíny, preto je potrebné zotrvať po každom očkovaní približne 15 minút v zdravotníckom zariadení.

Prečítajte si tiež: