V najbližších dňoch bude druhou dávkou očkovaných približne 16-tisíc učiteľov. Mnohí po prvej dávke nenastúpili do škôl a očkovanie ich skolilo do postele aj na jeden-dva dni. Potom však vedľajšie účinky ako únava, teplota či bolesť hlavy ustúpili.

„Frekvencia nežiadúcich účinkov u AstraZenecy je do štyridsiatky. Veľa mladých ľudí má tri rizikové faktory,“ povedal profesor Vladimír Krčméry v relácii Na telo plus televízie Markíza.

Len o jednom z troch rizikových faktorov ľudia väčšinou aj vedia. Jedným je užívanie antikoncepcie u žien, ktoré zvyšuje riziko trombózy.

Odborníci varujú: Celoplošné testovanie ŠKODÍ, tisícky Slovákov končia NEPRÁVOM v karanténe!

„Ale o dvoch nevedia. Či náhodou neprekonali covid. Časť mladých, keď prekoná covid, vôbec o tom nevie. A ani nejde na test, pretože na test ide len ten, ktorý má dôvod ísť na test,“ priblížil odborník.

Ďalšia vec je, že mohli prekonať adenovírus. Adenovírus profesor Krčméry prirovnáva k poštárovi, ktorý nesie obálku. „Niekedy človek nie je alergický na poštu, ale na poštára. To znamená, že ak niekto prekoná adenovírusovú infekciu, tak môže mať takúto reakciu,“ vysvetlil.

Anketa
Ktorou vakcínou by ste sa nechali očkovať, ak by ste mali na výber?

Ide totiž o bežnú virózu, na ktorú sa netestuje. AstraZeneca, podobne ako aj Sputnik V či vakcína od firmy Johnson & Johnson sú takzvané vektorové vakcíny. Informáciu o ochorení covid-19 do bunky zanesie zneškodnený adenovírus, ktorý by sa v tele nemal množiť ani škodiť.

Mikas povedal, ako to bude ďalej s otváraním: Najskôr terasy, potom aj vnútro reštaurácií!

Napríklad pri AstraZenece vedci stavili na šimpanzí adenovírus, aby mali istotu, že väčšina ľudí naň ešte nemá protilátky. Pri Sputniku v dvoch dávkach používajú dokonca dva druhy adenovírusov.

Práve vektorové vakcíny vyvolávajú u odborníkov čoraz viac otázok. Európska agentúra pre lieky (EMA) odporučila uviesť krvné zrazeniny ako vedľajšie účinky vakcíny najprv u AstraZenecy, od 20. apríla aj u vakcíny od americkej spoločnosti Johnson & Johnson. Sputnik nie je podrobne preskúmaný, keďže zatiaľ nemá registráciu EMA.

Tvrdá kritika ministra zdravotníctva: Ak TOTO prejde, budeme tu mať občanov druhej kategórie!

Mali by sa očkovať aj tehotné? Čítajte na ďalšej strane >>>