Profesor Vladimír Krčméry priznal krutú pravdu: Vážne ZDRAVOTNÉ PROBLÉMY!
8. 5. 2021, 7:00 (aktualizované: 12. 5. 2021, 15:13)

Lekára, odborníka na tropickú medicínu a infektológiu, profesora Vladimíra Krčméryho (60) pozná celé Slovensko. Mnohí k nemu počas pandémie vzhliadali. Známy je aj vďaka dlhoročnej misijnej práci. Navštívil Kambodžu, Sudán, Keňu, Haiti a ďalšie krajiny. Posledná misia zanechala na jeho zdraví vážne trvalé následky!
Zdroj: ARCHÍV V. K.
Zdroj: slovenskoproticovidu.sk
Zdroj: Facebook / zomri
Galéria k článku
Profesor Krčméry bol prvým zaočkovaným človekom na Slovensku. Podieľal sa na celoplošnom testovaní, pomáhal pri očkovaní, bol členom krízového štábu, členovia vlády k nemu do dnes chodia po rady ohľadom pandémie. Okrem toho sa venuje charitatívnej činnosti a zúčastnil sa niekoľkých misií. Tá posledná však na jeho zdraví zanechala vážne zdravotné následky, pre ktoré musel s misiami nadbro skončiť.

Jednou z prvých krajín, ktoré v rámci misií navštívil, bol Sudán. „Ten Sudán bol ďaleko najťažší, vtedy bola občianska vojna, takže tam nič nebolo. V Sudáne sú všetci chudobní, tam si nikto nezávidí, tam sa nedalo ani osprchovať, ani umyť, ani nič," opísal v relácii Reflex na televízii Markíza profesor Krčméry. „Keď som sa vrátil zo Sudánu, tak som si kľakol pred záchodovú misu a poďakoval som, že pán Boh stvoril záchodovú misu, lebo sme ju nevideli veľmi dlho," povedal.
Pred rokom bol na svojej poslednej misii v Kambodži, kde dostal piatykrát maláriu. Zanechala na ňom trvalé vážne následky. „Keď som dostal cerebrálnu maláriu, tak potom som už mimo Európy necestoval. Pol mozgu mi odumrelo," povedal Krčméry. „Ja idem len na polovičný výkon mozgu, štvrtinový výkon pamäte a polovičný výkon zraku. Tá malária zanechala stopy, no ja sa nesťažujem. Dokonca si myslím, že už som mal byť na druhom svete," uviedol Krčméry s tým, že aj do dôchodku aj na druhý svet sa chystá s radosťou.
Článok pokračuje na ďalšej strane: Čo za svoj život profesor Krčméry preskákal? »
Vladimír Krčméry sa narodil 23. júla 1960 v Bratislave v rodine vedca a lekárky. V roku 1985 absolvoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, kedy začal aj profesionálne pôsobiť na Klinike infekčných chorôb vo Fakultnej nemocnici v Bratislave. Neskôr odišiel do Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave, kde bol primárom Oddelenia klinickej farmakológie. Po piatich rokoch získal titul PhD. a o dva roky sa stal docentom v odbore vnútorné choroby – chemoterapia. Na Masarykovej univerzite v Brne v roku 1997 obhájil profesúru v odbore vnútorné lekárstvo.
Profesor Krčméry sa zaslúžil sa o vznik niekoľkých vzdelávacích inštitúcií na Slovensku. Pomáhal budovať Slovenskú zdravotnícku univerzitu, Trnavskú univerzitu a nakoniec vybudoval súkromnú Vysokú školu zdravotníctva a soc. práce sv. Alžbety. V roku 1992 odišiel do Trnavy, aby na univerzite založil zdravotnícku sekciu a po dvoch rokoch aj Fakultu zdravotníctva, na ktorej pôsobil ako dekan.
Zdroj: Pavel Neubauer
Na snímke ocenený laureát lekár Vladimír Krčméry počas odovzdávania štátnej ceny Jozefa Miloslava Hurbana v reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu 1. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Zároveň pomáha svojimi rozvojovými projektami v krajinách tretieho sveta. V africkej Keni otvoril humanitárne vedecké a pedagogické projekty. Aj pomocou založenia súkromnej vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety získaval finančné prostriedky pre medzinárodnú činnosť a zahraničné humanitárne či sociálne misie. Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety participovala na 101 rozvojových projektoch v dvadsiatich piatich krajinách sveta. So školou rozbehol aj úspešný projekt detských domovov House of Family v Kambodži. Do roku 2013 bol rektorom a štatutárnym zástupcom školy, na ktorej založil Tropický tím.
Článok pokračuje na ďalšej strane: Krčméry zachránil život politikovmu synovi! »
Známy je prípad z roku 2006, keď sa syn, vtedy ešte predsedu SNS Jána Slotu vrátil z afrického Beninu s maláriou. Bol napojený na umelé dýchanie a uvedený do umelého spánku. Lekári sa obrátili na profesora Krčméryho s tým, aby pomohol. Následne vycestoval do zahraničia a priniesol špeciálne lieky proti malárii, ktoré u nás neboli dostupné a tým synovi Jána Slotu zachránil život.
Aj to boli dôvody, prečo potom vzniklo Národné referenčné centrum pre tropické choroby na Slovensku v Bratislave v roku 2007. To vzniklo na pôde Krčméryho univerzity a opieralo sa o znalosti expertov získané v trópoch.
Vladimír Krčméry je autorom viacerých odborných publikácií. Na medzinárodnej úrovni bol členom edičných rád viacerých odborných časopisov, je členom pracovnej skupiny Európskej spoločnosti pre Biomodulácie a chemoterapiu a členom viacerých odborných komisií. Prednášal tiež na mnohých zahraničných a medzinárodných sympóziách. Plynule hovorí po anglicky, nemecky, rusky, francúzsky a tiež taliansky.
Dlhodobo sa angažuje za práva nenarodených detí a pomoc migrantom a bezdomovcom. V prinavrátení dôstojnosti a zdravia týmto ľuďom vidí zmysel života. „Za najväčší doterajší úspech vo svojom živote považujem každého migranta a bezdomovca, ktorému sme vrátili zdravie a dôstojnosť,” povedal Krčméry.
Je ženatý a s manželkou Teréziou, ktorá je tiež lekárka, spolu vychovávajú štyri deti.
Mohlo by vás zaujímať: