Infektológ Vladimír Krčméry pripustil možné zavedenie povinnej štátnej karantény pri návrate z niektorých krajín. Pred štvrtkovým zasadnutím ústredného krízového štábu zdôraznil, že treba za každú cenu zabrániť zavlečeniu nových variantov vírusu na Slovensko. Poznamenal, že očkovacie látky nemusia byť pri subtypoch vírusu stopercentne funkčné.

Otvorené hranice Slovenska sú v ohrození: Odborníci bijú na poplach pre DELTA MUTÁCIU!

Ako príklad uviedol Veľkú Britániu, kde sa napriek veľkej zaočkovanosti prudko rozšíril nový variant z Indie, ktorý dostal názov delta. Za pár rýždňov sa presadil natoľko, že momentálne tvorí 90 % všetkých nových prípadov a celkom potlačil britský variant alfa. Ide pritom o jednu z krajín s pomerne veľkou zaočkovanosťou. Ochráni však až kompletná imunita po druhej dávke.

Anketa
Mali by sa zaviesť prísnejšie kontroly na hraniciach?

Krčméry hovorí, že počas leta nebude problém vycestovať. Otázny však môže byť vzhľadom na meniacu sa situáciu v jednotlivých krajinách návrat naspäť. „Buď dovolenkujte na Slovensku a podporte miestny cestovný ruch, alebo dovolenkujte tam, odkiaľ sa viete hneď vrátiť autom," radí.

Včera slovenská vláda zaradila na zoznam čiernych krajín aj Portugalsko. Po turistoch z Británie sa už aj u nich rozmohol indický variant. Nanešťastie, portugalskí fanúšikovia spolu so slovenskými sa stretli na futbalovom zápase v Budapešti. Ministerstvo zdravotníctva teraz všetkých vyzýva, aby sa prihlásili do e-hranice a podstúpili PCR test. 

Matovič: Delta príde aj k nám. Čítajte na ďalšej strane >>>