Ku koncu januára 2019 dosiahla priemerná výška starobného dôchodku 456,20 eura mesačne. Mužom bola pri tom v priemere vyplácaná až o stovku vyššia suma ako ženám. Mesačne dostávali 505,67 eura, zatiaľ čo ženy len 406,98 eura. Čím sú tieto rozdiely spôsobené?

Nevýhodná rodičovská?

Na Slovensku už dlho platí, že starostlivosť o deti zabezpečujú vo väčšine rodín ženy. Materská i rodičovská dovolenka má však negatívny dopad na ich dôchodok. Počas tohto obdobia za ne platí dôchodkové poistenie štát, a to vo výške 60 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov. Aktuálne ide o sumu 572,4 eura, ktorá predstavuje spomínaných 60 percent z priemernej mzdy za rok 2017. Štát za ženu toto poistenie platí až do šiestich rokov veku dieťaťa.

Výhodu v tomto prípade majú ženy, ktoré zarábajú menej ako 483 eur, pretože počas rodičovskej dovolenky tak získajú väčší dôchodok ako keby pracovali. Pre ženy, ktoré pred materskou zarábali viac, je však situácia nevýhodná.

Nižšie platy

Slovenské ženy zarábajú v priemere o 20 percent menej ako muži na rovnakých pozíciách. Do prvého aj druhého piliera dôchodkového sporenia tak logicky odvádzajú nižšie odvody, čo v konečnom dôsledku znamená nižší dôchodok. „Ak zamestnávateľ zamestnancom prispieva do tretieho piliera (DDS), jeho príspevok sa najčastejšie percentuálne odvíja od výšky platu zamestnanca. Preto ak ženy majú platy nižšie ako muži, zamestnávateľ im na dôchodkové sporenie prispieva menej,“ hovorí finančný analytik Marián Búlik.

 

Pozor na dôchodkový strop

Podľa nového zákona bude pre každého Slováka platiť odchod do dôchodku vo veku 64 rokov. U žien sa tento vek môže znížiť o pol roka za každé dieťa. Problémom však je, že pre ženy aj táto „výhoda“ znamená zníženie dôchodku. V prvej fáze ho zapríčinila rodičovská dovolenka ako sme spomínali vyššie, v tej druhej skorší odchod do dôchodku a menej odpracovaného času ako u mužov. „Tento zákon nutne spôsobí zníženie dôchodkov o približne 10 % voči úrovni, v akej by bol vyplácaný podľa predchádzajúcich pravidiel. Keď k tomu pridáme vyšší priemerný vek dožitia žen, vychádza nám, že ženy budú na dôchodku jednoducho žiť dlhšie ako muži a s naozaj nízkym dôchodkom. Mnohé z nich tak budú musieť popri dôchodku naďalej pracovať,“ upozorňuje Búlik.

Ako si môžu slovenské ženy zvýšiť dôchodok?

  • Začať si sporiť do súkromného dôchodkového sporenia čo najskôr, ideálne už od prvej výplaty.
  • Po nástupe do zamestnania okamžite vstúpiť do druhého piliera a zvoliť si rastovú stratégiu, ktorá je pre mladého človeka podstatne výhodnejšia ako investovanie do garantovaných, nízkovýnosových fondov.
  • Pokiaľ zamestnávateľ ponúka príspevky do tretieho piliera, je užitočné využiť jeho ponuku a sporiť si takú čiastku, ktorá zaručí maximálny príspevok zamestnávateľa.
  • Osloviť svojho finančného sprostredkovateľa za účelom vypracovania finančného plánu a zistiť tak vhodné možnosti, ako si súkromne sporiť na dôchodok
  • Nastúpiť do práce už po skončení materskej dovolenky, ktorá u žien trvá 34 týždňov. Na materskú môže následne nastúpiť partner a ďalších 28 týždňov poberať materský príspevok od štátu.
  • Z morálneho hľadiska je vhodné, aby partner prispieval svojej partnerke na súkromné dôchodkové sporenie počas jej materskej a rodičovskej dovolenky (ak je pre rodinu výhodnejšie, aby celé tri roky čerpala rodičovskú dovolenku žena).

Prečítajte si tiež: