Ak nechcete na vyšetrenie čakať, v rámci doplnkových ordinačných hodín sa budete môcť objednať k lekárovi na konkrétny čas. Takéto vyšetrenie však nebude zadarmo. Bez ohľadu na to, koľko vám lekár naúčtuje, zaplatíte maximálne 30 eur, to garantuje zákon. Za lieky, ktoré vám lekár predpíše, a ktoré prepláca zdravotná poisťovňa, nebudete doplácať ani v tomto čase.

S nápadom doplnkových ordinačných hodín, ktoré budú pre lekárov i pacientov dobrovoľné, prišiel minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Návrh, ktorý schválil parlament na sklonku vlaňajška, rátal s účinnosťou už od mája tohto roku. Po kritike premiéra Roberta Fica zákonodarcovia odložili účinnosť na 1. január 2019. „Stále tomu dôverujem a myslím si, že je to dobrý návrh,“ komentoval zámer Drucker.

Pozreli sme sa na to, koľko a za čo budú pacienti platiť v rámci doplnkových hodín. Prehľad o cenách výkonov majú zdravotné poisťovne. Podľa cenníka štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) bežná preventívna prehliadka u všeobecného lekára pre dospelých stojí 15,99 eura. Prvá preventívna prehliadka novorodenca u pediatra vyjde raz toľko, 30,80 eura.

Ak prídete s porezanou rukou k chirurgovi, ošetrenie a šitie vás vyjde na 11,44 eura, následná kontrola necelých 5 eur. Za vyšetrenie perimetrom u očného zaplatíte 7 eur, ultrazvuk v tehotenstve u gynekológa stojí 15,75 eura.

Hovorkyňa VšZP upozorňuje, že ceny sa môžu v jednotlivých ambulanciách líšiť. „Kombinácia výkonov jednotlivých vyšetrení poistencov je rôzna a od toho sa odvíja aj celková suma za vyšetrenie. Súvisí to aj s materiálno-technickým vybavením ambulancie a odbornou spôsobilosťou lekára. Napríklad v urológii v niektorých prípadoch lekár vykoná sonografiu (a sú rôzne druhy USG s rôznou cenou) a v niektorých prípadoch vykoná len komplexné vyšetrenie pacienta,“ vysvetlila Viktória Vasilenková.

Ceny výkonov v ambulanciách

Všeobecný lekár preventívna prehliadka 15,99 € preventívne vyšetrenie na krv v stolici na včasnú diagnostiku rakoviny 12 € elektrokardiografické vyšetrenie (EKG) 4,20 € očkovanie 2,87 € Chirurg ošetrenie veľkej rany, zarovnanie a uzatvorenie 11,44 € kontrolné vyšetrenie vrátane rád a dokumentácie 4,62 € Kožný lekár vypaľovanie bradavíc 15 € bežné kožné vyšetrenie 10 € vyšetrenie pomocou dermatoskopu 3,30 € Oftalmológ vyšetrenie pacienta s glaukómom 25 € bežné očné vyšetrenie 20 € statická perimetria oboch očí pomocou počítačového perimetra 7,04 € 

Gynekológ ultrazvuk v tehotenstve 15,75 € Urológ komplexné vyšetrenie 30 € Kardiológ komplexné vyšetrenie 44 € Ortopéd komplexné vyšetrenie pri bolesti chrbta, kĺbov 27 €

Angiológ komplexné vyšetrenie pacienta 9 € až 48 €

Zdroj: VšZP, Union ZP