Štípance od komárov nie sú nič príjemné. „Samotné bodnutie (pichnutie, poštípanie) vyvolá lokálnu imunitnú reakciu, ktorú vnímame ako bolesť, pálenie, svrbenie, sčervenanie a opuch. Normálna imunitná reakcia sa môže u niektorých osôb zmeniť na alergickú reakciu, pričom uvádzame, že vážne alergie na komáre sú najmenej desaťkrát zriedkavejšie ako nebezpečné a život ohrozujúce komplikácie po bodnutí včelou či osou," informuje Úrad verejného zdravotníctva. Výskyt ochorení prenášaných komármi v našich končinách je veľmi zriedkavý. Ako sa ich však zbaviť a v pokoji posedávať na záhrade, balkóne či terase? 

Pomôžu rastliny. Existuje niekoľko druhov rastlín, ktoré háveď doslova odpudzujú. Asi najznámejší nepriateľ hmyzu je levanduľa. Pre ľudí príjemná vôňa levandule odpudzuje okrem komárov aj muchy, mory či blchy. Ak si ju pošúchate po pokožke, vytvorí sa vám na nej vrstva prírodného repelentu.

Podobné účinky má aj rastlina, ktorú väčšina ľudí pestuje pre jej vzhľad. Jej názov je aksamietnica a okrem toho, že lahodí oku, obsahuje látku zvanú pyretrín, ktorý funguje ako prírodný repelent. Tvorí akúsi neviditeľnú bariéru, ktorá hmyz odpudí. 

Ďalšieho nepriateľa komárov používame najmä v kuchyni. Bazalka však nie je vhodná len do varenia, ale perfektne sa hodí aj na odlákanie hmyzu. Patrí medzi najpoužívanejšie bylinky na svete a jej jemná vôňa je pre komáre veľmi odpudivá. 

Mäta prieporná funguje nie len ako repelent, ale zároveň aj ako ničiteľ lariev hmyzu. Komáre vnímajú jej mentolovú vôňu ako nepríjemný zápach, vďaka čomu sa jej radšej vyhnú oblúkom. 

Nasadiť do okien muškáty je klasika. Okrem spestrenia fasády však zároveň vytvoria ochrannú bariéru pred hmyzom, najmä ak nasadíte tie, ktoré jemne voňajú po citrusoch. Zaručene odpudia nie len muchy a komáre, ale aj ďalší otravný hmyz. 

Citrusovú vôňu komáre naozaj nemusia. Veľmi spoľahlivo preto proti nim zafunguje aj citrónová tráva. Tú obľubujú aj pestovatelia - začiatočníci. Je veľmi nenáročná na starostlivosť a vyzerá naozaj pekne. 

Ak plánujete grilovačku, no nechcete, aby vám ju prekazili nečakaní hostia - komáre, skúste jednoduchý trik. Hoďte do ohňa zopár konárikov rozmarínu. Dym z nich vyženie komáre, aj iný drobný hmyz. 

Komáre najviac útočia ráno (hodinu pred a hodinu po východe slnka) a večer (hodinu pred a hodinu po západe slnka). V lesoch a pri zamračenej oblohe napádajú ľudí a zvieratá v priebehu celého dňa.  Pri kalamitnom výskyte pôsobia vonku obťažujúco aj celých 24 hodín. „Za kalamitu považujeme taký výskyt komárov, keď je možné zaznamenať niekoľko desiatok - slabá kalamita, alebo niekoľko stoviek - silná kalamita, útokov na jednu osobu počas jednej minúty,"dopĺňa ÚVZ.

Anketa
Stihol vás už tento rok poštípať komár?
  • 65%
  • 27%
  • 7%
  • 1%