Nemocnica akademika Ladislava Dérera alias Kramáre - ak sa postaví nová nemocnica, všetky oddelenia z Kramárov sa presťahujú do Rázsoch a stará nemocnica sa dá zbúrať, prípadne jej pripadne nová funkcia.


Nemocnica Ružinov - spolu s Rázsochami bude tvoriť centrálne časti UNB, na rekonštrukciu nemocnice vyčlenili 80 miliónov eur.


Nemocnica svätého Cyrila a Metoda - nemocnica ostáva po starom so všetkými oddeleniami, ktoré tam teraz fungujú.

Nemocnica Staré Mesto - ostane v nej psychiatria, neurológia a interné oddelenie.


Špecializovaná geriatrická nemocnica Podunajské Biskupice - bude sa špecializovať na doliečovanie pacientov.

Nemocnica v číslach


10,7 milióna eur - cena búracích prác bez DPH
17,5 milióna eur - cena za projektovanie novej nemocnice bez DPH
70 miliónov eur - najmenší hrubý odhad, koľko stála nemoncica Rázsochy doteraz
263 miliónov eur - plánovaný rozpočet novej nemoncice
60-tisíc eur a viac - ročná údržba areálu

30-ROČNÁ HISTÓRIA NEMOCNICE RÁZSOCHY


1970


Trojica mladých architektov (Jindřich Martin, Eva Ondrušková, Ján Fibinger) vyhrala súťaž na projekt Fakultnej nemocnice Rázsochy. Veria, že ako tridsiatnici sa dožijú hotovej nemocnice. Pre finančné problémy sa však 10 rokov nič nedialo.


1980


Až v tomto roku sa urobila štúdia súboru piatich stavieb, plocha celého areálu mala mať 25,4 hektára. Mala obsahovať chirurgické, vnútorné aj onkologické disciplíny a zároveň teoretické ústavy lekárskej fakulty pre študentov.

Jozef Lenárt pri poklepe základného kameňa v roku 1987.
Jozef Lenárt pri poklepe základného kameňa v roku 1987.
Zdroj: tasr


1987


Začína sa s prvou stavbou, ktorá mala diagnostickú a hospitalizačnú časť, polikliniku a tiež hospodársko-prevádzkové a energetické zázemie nemocnice. Realizácia s termínom ukončenia 1993 napreduje pomaly, chýbajú peniaze.


2002


Vláda Mikuláša Dzurindu výstavbu aj financovanie nemocnice zastavila.


2017


Minister zdravotníctva Tomáš Drucker oživil projekt nemocnice, v stavbe sa malo pokračovať. Predpokladané náklady na novú UNB sú odhadované na 343 miliónov eur. Z toho na Rázsochy je vyčelnených 263 miliónov.


2019


Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská v prítomnosti šéfa vlády Petra Pellegriniho podpisuje zmluvu s firmou Metrostav o odstránení stavby. Búracie práce budú stáť 10,7 milióna eur bez DPH. Zákazku získal a firma Metrostav.

Mohlo by vás zaujímať: