Premiér sa netají, že rád obsluhuje rôzne stroje. Neváhal si dokonca sadnúť do bagra a prvýkrát si buchnúť do polorozpadnutej stavby. Vraj si pre to urobil aj hodinový kurz deň predtým. Problém je v tom, že na obsluhu takéhoto stroja to nestačí a bežného smrteľníka by podobná zábavka vyšla poriadne draho!


Tridsať rokov Slovákom sľubujú špičkovú modernú nemocnicu, kde budú lekári všetkých odborností a rovnako kde sa budú môcť vzdelávať budúci medici. Búracie práce sa mali pôvodne začať vlani na jeseň, no pre námietky proti tendru na búranie sa posunuli až na leto. Včera konečne padol prvý úder bagra.


„Opäť sme bližšie k tomu, že Bratislava bude mať po mnohých rokoch univerzitnú nemocnicu, ktorú si pacienti a zdravotnícky personál zaslúžia. Koncové zdravotnícke zariadenie nielen pre obyvateľov hlavného mesta, ale pre pacientov z celého Slovenska poskytne adekvátne podmienky na liečbu a lekárom, sestrám a iným zdravotníckym pracovníkom dôstojné podmienky na prácu,“uviedla Kalavská. Súčasťou komplexu majú byť kvalitné podmienky na vedu, výskum a vzdelávanie.


Aj podľa premiéra Petra Pellegriniho ide o výrazný míľnik na ceste k novej nemocnici. „Začína sa symbolicky odstraňovať 30 rokov neschopnosti poradiť si s týmto komplexom. Som hrdý, že sme dnes vykročili ku konkrétnemu hmatateľnému cieľu - novej modernej špičkovej univerzitnej nemocnici, ktorú hlavné mesto nesmierne potrebuje,“ doplnil predseda vlády.


Premiér sa netají svojou záľubou v obsluhovaní rôznych vozidiel a strojov. Doma na traktore sadí zemiaky, na dovolenke kormidloval loď a včera sa rozhodol vyskúšať si bager. A bolo vidieť, že si to užíval.


„Mňa to fakt baví. Ja si nemôžem pomôcť, ale keď sa dostanem k niečomu, čo vrčí a dá sa to ovládať, ja sa rád učím nové veci,“ povedal po tom, čo Rázsochám uštedril prvý úder.


Problém je však v tom, že na obsluhu takejto mašiny premiér nemal všetky potrebné povolenia. Každý, kto si chce sadnúť do bagra, musí mať strojnícky preukaz. Šéf vládneho kabinetu priznal, že ho nemá. „Mám na rôzne veci licenciu, ale na takýto stroj nedisponujem strojníckym preukazom,“priznal.


Svoju spôsobilosť obhajoval tým, že deň predtým absolvoval hodinový tréning a pri búraní mu asistoval skúsený stavebník. „Absolvoval som poučenie o bezpečnosti práce, ako sa správať pri takomto stroji. Všetky úkony urobím v zmysle nariadenia a vyhlášok - pod kontrolou zodpovednej osoby, ktorá na to oprávnenie má, tak, aby to bolo bezpečné a aby sme neporušili nijaký predpis,“ubezpečoval ešte predtým, ako nastúpil do stroja.


Inšpekcia práce má však na celú vec iný názor. Hodinový rýchlokurz na ovládanie bagra zďaleka nestačí. „Na obsluhu nakladacieho stavebného stroja je podľa vyhlášky potrebný písomný doklad o absolvovaní výchovy a vzdelávania na obsluhu nakladača v rozsahu najmenej 16 hodín,“informoval hovorca Národného inšpektorátu práce Ladislav Kerekeš. Na to, aby mohol človek pracovať na bagri, podľa inšpektorátu nepostačuje ani prítomnosť osoby, ktorá oprávnenie má.


Keby si takúto zábavku chcel dovoliť bežný smrteľník, vyšlo by ho to poriadne draho. „Inšpektorát práce je v takomto prípade oprávnený uložiť pokutu zamestnávateľovi za porušenie povinností vyplývajúcich z tohto zákona až do výšky 100 000 eur, a ak v dôsledku tohto porušenia vznikol pracovný úraz, ktorým bola spôsobená smrť alebo ťažká ujma na zdraví, najmenej 33 000 eur,“ dodal Kerekeš.


Proces odstraňovania stavby potrvá približne 9 mesiacov. Po skončení búracích prác a odstránení skeletu by sa už mala stavať nová nemocnica. Aktuálne je vyhlásené verejné obstarávanie na projekt novej stavby. Ak všetko pôjde hladko, nová nemocnica by mala na Rázsochách stáť v roku 2024. Už o pol roka však budú voľby a ako sa k projektu postaví nová vládna garnitúra, je nateraz otázne.

Anketa
Veríte, že v roku 2024 bude v Bratislave stáť nová nemocnica?
  • 18%
  • 82%

Čo sa stane so súčasnou Univerzitnou nemocnicou? Čítajte na ďalšej strane >>>