Teplotne miernejšie leto v Európe, a teda aj na Slovensku, sa zrejme pomaly končí. V najbližších dňoch kontinent zasiahne vlna extrémnych horúčav. Teploty sa budú šplhať poriadne vysoko. Najmä v Španielsku a vo Francúzsku očakávajú štyridsiatky. Slovensko nateraz také extrémy nezasiahnu. Po niekoľkých týždňoch dažďov však poteší, že sa vyčasí, bude slnečno a teplo.

Doteraz totiž Slováci na letné počasie len nadávali - a niet sa čomu čudovať. „Naozaj sme u nás zatiaľ počas tohtoročného leta zaznamenali dosť premenlivé počasie. Dochádzalo k pravidelnej výmene vzduchových hmôt a striedali sa teplejšie a chladnejšie hmoty,“zhodnotil klimatológ Pavol Faško zo Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Ako ďalej vysvetľuje, premenlivosť spôsobila, že sme nemali dlhšie obdobie s veľmi teplým počasím. „Ak sa aj oteplilo, tak to malo iba krátke trvanie, maximálne niekoľko dní,“ povedal Faško.

Klimatológ to prirovnáva k počasiu na začiatku tohto týždňa. Teplota v utorok dosiahla 36 °C, meteorológovia zaznamenali teplotné maximum pre rok 2020. Už večer však cez Slovensko prechádzal studený front. Ten spôsobil pokles teploty a zhoršenie počasia. Na viacerých miestach sa večer vyskytli búrky, niekde aj veľmi silné a s krupobitím.

„Doteraz bolo tento rok najteplejšie v utorok 28. júla, keď v Senici namerali 36 °C. Najvyššiu teplotu vzduchu v histórii meteorologických meraní na Slovensku však zaznamenali 20. júla v roku 2007, keď v Hurbanove namerali 40,3 °C a v Dudinciach 40,2 °C,“priblížil klimatológ.

Jún aj začiatok júla však pripomínali skôr nepodarenú jar ako leto. Počasie bolo oblačné, veľa pršalo a zo skríň sme povyťahovali aj vetrovky.

Našťastie, situácia sa začína meniť k lepšiemu. „Teraz je trend opačný a myslím si, že sa udrží aj v auguste. Ani na začiatku augusta sa však nedá počítať s tým, že by sme tu mohli mať taký charakter počasia, aký sa považoval za bežný v predchádzajúcich troch letách. Napríklad, že sme mali dlhé vlny horúčav. To sa zatiaľ nedá očakávať,“predpokladá odborník.

Dlhé vlny horúčav síce neprídu, ale ani dažde. Slnečné dni len sem-tam preruší prehánka či prechodná búrka. „Bude síce priaznivé letné počasie, ale vždy bude rušené pri prechodoch poveternostných frontov tým, že teplota vzduchu vtedy poklesne, vyskytnú sa nejaké atmosférické zrážky, zväčší sa oblačnosť. Prechodne sa tak počasie bude zhoršovať,“ uzavrel Faško.

Aj keď sa teploty budú blížiť „iba“ k tridsiatkam a trópy sa nedajú očakávať, treba si dávať pozor na zdravie. Len v stredu museli záchranári ratovať 68 ľudí, ktorí skolabovali z tepla.

„Opätovne si dovoľujeme apelovať na verejnosť, aby dbala na prevenciu. Základom je dodržiavanie pitného režimu. Nárazové pitie väčšieho množstva tekutín nie je vhodné, ideálne je dopĺňať tekutiny priebežne, napríklad pohárom vody každú hodinu,“ uviedla hovorkyňa Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

Dospelý človek by mal počas dňa vypiť aspoň tri litre tekutín, najlepšie čistej vody, prípadne minerálky alebo vodou riedených ovocných štiav. Kávu a alkohol naozaj iba s mierou, pretože odvodňujú.

PREDPOVEĎ POČASIA na jednotlivé týždne >>>