Zrovnoprávnenie žien a mužov okrem iného znamená aj jednotný dôchodkový vek. Pritom niektoré ženy – matky ešte v najbližších rokoch pôjdu do penzie skôr, a to na základe počtu detí, ktoré vychovali. Záleží to na dátume ich narodenia, ako aj počte detí.

ROZHODNUTÉ: Na dôchodok budeme robiť oveľa dlhšie - ale nie všetci!

Pre mnohé Slovenky sa tak vôbec nič nezmení ani od januára 2017. No o 8 rokov už budú musieť pracovať rovnako dlho ako muži.

Toto všetko sa mení

 

Od roku 2024 sa nebude u žien pozerať na vychované deti, všetky pôjdu do dôchodku rovnako. Pocítia to všetky matky, ktoré dnes majú 54 rokov a mladšie.

Ako sa vám predĺži dôchodkový vek? Kalkulačka, ktorá vám vyráta presný dátum

Dokedy budú musieť pracovať, dnes nik presne nepovie. Dôvodom je každoročné zvyšovanie dôchodkového veku podľa štatistickej priemernej strednej dĺžky života. Prvýkrát sa dôchodkový vek zvýši na budúci rok, a to o 76 dní na 62 rokov a 76 dní.

Ak by sa toto zvyšovanie opakovalo aj v najbližších 8 rokoch, pre dnešné 54-ročné Slovenky by to znamenalo tvrdý verdikt: Do penzie by nešli vo veku 62 rokov, ale museli by robiť o 1 rok a 8 mesiacov dlhšie. Dôchodkyňami by sa tak stali vo veku takmer 64 rokov. 

Pozrite si svoj dôchodkový vek

Ženy, ktoré sa narodili v období od 1. januára 1955 do 31. decembra 1961, ešte pocítia znížený dôchodkový vek v závislosti od počtu vychovaných detí.

Presné čísla nájdete v nasledujúcej tabuľke. Za údajom nový DV je dôchodkový vek, ktorý sa bude každý rok meniť.

Slovenky pôjdu do dôchodku tak ako muži.
Slovenky pôjdu do dôchodku tak ako muži.
Zdroj: archív

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Žena narodená v roku 1954, ktorá vychovala 3 deti, išla do dôchodku vo veku 57 rokov a 9 mesiacov. No o šesť rokov mladšia matka troch detí (ročník narodenia 1960) už zníženie nepocíti. Na ňu sa už budú vzťahovať nové pravidlá a nový dôchodkový vek. 

Koľko presne to bude, dnes nie je jasné. Isté je len to, že odchod do penzie sa bude každým rokom posúvať o istý počet dní. 

Slovenky, toto vás čaká!

Kedy sa dostanete do dôchodku vy? Informatívny výpočet vám dá kalkulačka Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Dnešné ekonomicky aktívne ženy si tak môžu urobiť aspoň približný obraz o tom, koľko rokov práce ešte majú pred sebou. 
20-ročná žena 
- do dôchodku pôjde o 47 rokov
- bude mať 67 rokov 9 mesiacov

30-ročná žena 
- do dôchodku pôjde o 36 rokov
- bude mať 66 rokov 4 mesiacov

40-ročná žena
- do dôchodku pôjde o 25 rokov
- bude mať 65 rokov 5 mesiacov

50-ročná žena
- do dôchodku pôjde o necelých 14 rokov
- bude mať 63 rokov 11 mesiacov