Po nedávnych vyostrených udalostiach, ktoré sa na území Iránu a Iraku odohrali, sa viaceré letecké spoločnosti rozhodli, že svoje lety ponad tento vzdušný priestor zastavia alebo odklonia letové dráhy svojich lietadiel. Iránske raketové útoky na dve základne v Iraku spustili lavínu preventívnych opatrení viacerých spoločností ako aj federálne letecké úrady USA a Ruska.Medzi prvými pozastavila až do odvolania všetky lety v oblasti nad iránskym a irackým vzdušným priestorom a Perzským zálivom francúzska spoločnosť Air France, holandská KLM alebo nemecká Lufthansa.

Hrozí obmedzenie letov aj Slovákom? Štandardné letové dráhy, napríklad do obľúbeného Dubaja či Ománu, vedú práve ponad rizikový vzdušný priestor. „Je pravdou, že niektoré letecké spoločnosti upravili svoje letové dráhy, ale na slovenských cestujúcich to nebude mať žiadny dosah,“ informoval prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkes.

Cestujúci sa báli najmä odklonu letu a novej vzdušnej trase letov, ktoré by mohli spôsobiť zmenu dĺžky letu. „Dĺžka letu napríklad do Ománu ostáva rovnaká. V skutočnosti je to na dĺžku v kilometroch ešte kratšia cesta,“ vysvetlil Berkes.

Zmena trasy teda výrazne neovplyvní čas strávený na palube lietadla. „Čo sa týka nášho chartrového programu do Ománu, tak došlo k úprave letových koridorov, ale dĺžka letu zostáva rovnaká. Lety sú realizované južnou trasou cez vzdušný priestor Turacka a Egypta,“ vysvetlil hovorca cestovnej kancelárie Hydrotour Tomáš Lazarov.

Situáciu potvrdzujú aj jednotlivé cestovné kancelárie. Netreba mať strach ani zo zdražovania. Aj keď sa trasy niektorých letov upravia, nemali by sme platiť viac než predtým. „Na našich klientov to zatiaľ žiadny dopad nemá. Časy cestovnej kancelárie sa nemenia, trasy bývajú skôr kratšie, čiže aj lety trvajú kratšiu dobu. Na cenách sa zatiaľ nič nezmenilo,“ povedala hovorkyňa cestovnej kancelárie Invia Andrea Řezníčková.