Prípad nebezpečnej chrípky potvrdil pre portál pluska.sk hlavný hygienik SR Ján Mikas. „Dňa 23. 10. 2017 bola do Národného referenčného centra pre chrípku ÚVZ SR doručená vzorka biologického materiálu 59-ročnej ženy z Bratislavy. Laboratórne vyšetrenie na prítomnosť vírusu chrípky bolo pozitívne na vírus chrípky typu A/H1pdm0,“ informoval.

Ide o vírus, ktorý sa pôvodne šíril medzi prascami a po jeho zmutovaní sa nákaza rozšírila aj medzi ľudí. Zaužíval sa preto pre ňu názov „prasacia“ chrípka.

Zatiaľ nie je jasné, kedy sa hospitalizovaná žena nakazila. Do kómy sa však dostala pre iné vážne zdravotné ťažkosti, ktorými už trpela, uviedol náš zdroj pre pluska.sk. Ide o obávaný vírus, ktorý už v minulosti na Slovensku zabíjal. V roku 2009, v čase pandémie, ochorela aj manželka hokejovej legendy a exposlanca Vinca Lukáča Eva.

Jej stav sa vážne skomplikoval, v umelom spánku po ťažkom zápale pľúc bojovala o život. Napokon svoj boj prehrala.

Spoznajte príznaky

Ochorenie postihuje dýchacie cesty a sprevádza ho zápalový proces. Šíri sa podobne ako bežná chrípka kvapôčkovou infekciou. Príznaky tohto typu chrípky sú u ľudí podobné ako pri klasickej chrípke. Medzi ne patria horúčka, kašeľ, bolesť v krku, bolesti svalov a hlavy, zimnica či únava. Niektorí pacienti dostanú aj hnačku a pociťujú nevoľnosť.

Chrípku u prasiat vyvolal vírus typu H1N1. Neskôr sa však objavila jeho zmutovaná forma A/H1N1, ktorá vznikla zmutovaním prasacej, ľudskej a vtáčej chrípky. A práve tá nás ohrozuje. Chrániť sa môžete dôsledným dodržiavaním hygieny, posilňovaním imunity a vyhýbaním sa kontaktu s chorými ľuďmi. Účinnou prevenciou je očkovanie.

„Očkovanie je najdostupnejšia a najúčinnejšia prevencia proti chrípke. Vakcíny proti chrípke odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou obsahujú typy a subtypy chrípkových kmeňov (vrátane typu chrípky A/H1- pre aktuálnu chrípkovú sezónu 2017/2018 A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 – like virus, A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2) – like virus, B/Brisbane/60/2008 – like virus),“ informuje Mikas.

Nepotrebujete však žiadnu špeciálnu vakcínu. Očkovanie proti klasickej chrípke totiž obsahuje neživý vírus prasacej chrípky a je teda dostatočnou a účinnou ochranou.

Kto by sa mal dať zaočkovať predovšetkým

Epidemiológovia ÚVZ SR to odporúčajú najmä:

- tehotným ženám

- osobám s chronickým ochorením srdca alebo pľúc, metabolickým alebo obličkovým ochorením, s chronickým ochorením pečene, s chronickým neurologickým ochorením, ľuďom s oslabenou imunitou

- ľuďom nad 59 rokov

- obyvateľom zariadení pre dlhodobo chorých

- deťom od 6 mesiacov do 5 rokov

- zdravotníckym pracovníkom vrátane tých, ktorí pracujú v zariadeniach starostlivosti o starších alebo telesne postihnutých

- tým, ktorí sú v rámci svojej profesie v kontakte s veľkým množstvom ľudí

Prečítajte si tiež: