Kontroly na hraniciach SR naďalej trvajú. Slovensko v rámci ďalšej fázy uvoľňovania umožní od štvrtka 21. mája obyvateľom SR s trvalým alebo prechodným pobytom vycestovať na 24 hodín do ôsmich európskych krajín. „V prípade návštevy ôsmich krajín - ČR, Rakúska, Maďarska, Poľska, Chorvátska, Slovinska, Nemecka, Švajčiarska s návratom do 24 hodín nebude musieť občan s trvalým alebo prechodným pobytom v SR mať povinnosť negatívneho testu ani štátnej karantény," povedal premiér Igor Matovič.

Ak ste si však v eufórii naplánovali jednodňový výlet napríklad do susedného Rakúska, nebude to také jednoduché. Viaceré okolité krajiny majú svoje hranice stále uzavreté alebo požadujú pri ich prekročení negatívny test alebo zotrvanie v karanténe. Treba dodržiavať platné opatrenia krajiny, do ktorej sa chystáte. „Vstup do Rakúska majú povolený len ľudia s najviac štyri dni starým negatívnym testom na Covid-19, inak musia nastúpiť do 14-dňovej karantény na území Rakúska. Na hraniciach sa budú vykonávať náhodné kontroly," informoval minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Rakúsko v rámci otvárania hraničných prechodov zrušilo od nedele 17. mája povinné kontroly aj na hraniciach so Slovenskom, neznamená to však, že vás a hraniciach nezastavia námatkovo. Od Slovákov v tomto prípade budú Rakúšania požadovať pri vstupe negatívny test na COVID-19, nie starší ako 4 dni. Ak ho mať nebudete, otočia vás domov. 

Česi zatiaľ povoľujú vstup do svojej krajiny iba svojim občanom a niekoľkým výnimkám. Zatiaľ u nich na hraniciach stále fungujú systematické kontroly. Od 26. mája plánujú povoliť vstup aj cudzincom a kontroly budú, tak ako už teraz v Rakúsku, iba námatkové. Aj v tomto prípade bude potrebné mať pri sebe negatívny test na koronavírus. Obe krajiny už skôr označili polovicu júna ako termín úplného otvorenia svojich hraníc.

Toto opatrenie tak pomôže najmä ľuďom pracujúcim v pohraničí alebo tým, ktorým výnimky umožnia cestovanie už teraz, no návrat im komplikovala povinná karanténa. Pred cestou, kratšou ako 24 hodín, je potrebné vyplniť formulár, ktorý už teraz nájdete na stránke ministerstva zahraničných vecí.

Aké sú výnimky a kto test nepotrebuje?