Podľa odhadov Európskej komisie (EK) sucho pravdepodobne tento rok zníži produkciu olivového oleja v Španielsku o polovicu v porovnaní s minulým rokom, čo povedie k nárastu jeho cien.

Španielsko je najväčším výrobcom olivového oleja na svete, keď dodáva približne 40 % svetovej produkcie. Vlny horúčav v čase kvitnutia olivovníkov na jar minulého roka a veľké sucho od minulého leta, ktoré okrem Španielska zasiahlo aj Taliansko a Portugalsko, teda dvojku a štvorku v odvetví, majú negatívny vplyv na produkciu olivového oleja. Iba tretí najväčší producent v EÚ, Grécko očakáva nárast produkcie, ktorý však nebude dostatočný na to, aby vykompenzoval pokles v Španielsku.

>>> 10 POTRAVÍN, KTORÉ V ROKU 2022 ZDRAŽELI NAJVIAC, NÁJDETE V GALÉRII <<<

"Je to katastrofa," uviedol šéf španielskeho združenia výrobcov potravinárskych olejov (Anierac) Primitivo Fernández. Poukázal na kombináciu viacerých negatívnych faktorov, ako sú sucho, ekonomická kríza a vojna na Ukrajine.

Španielske združenie exportérov olivového oleja Asoliva odhaduje, že v tomto roku bude na svetovom trhu k dispozícii aspoň o 10 % menej olivového oleja v porovnaní so sezónou, ktorá sa skončila v roku 2021, keď sa ho vyrobilo 3,1 milióna ton. "Každým dňom bez dažďa sa predpovede zhoršujú," uviedlo pre Reuters najväčšie španielske družstvo výrobcov olivového oleja Dcoop.

Cena stúpla už minulý rok

Cena olivového oleja v Španielsku v minulom roku výrazne stúpla. Zvýšenie pôvodne vyvolal nedostatok slnečnicového oleja po invázii Ruska na Ukrajinu. Vysoká inflácia, drahšie hnojivá a sucho však naďalej tlačia ceny nahor. Liter panenského olivového oleja sa v Španielsku predáva za viac než 7 eur, pričom vo februári 2022 sa jeho cena pohybovala pod piatimi eurami. Podľa štúdie poradenskej spoločnosti Nielsen zdraženie spôsobilo, že objem predaja olivového oleja v krajine v priebehu roka (do februára 2023) klesol o 8 %.