Dovolenky sú v plnom prúde, no niektorých cesta za vytúženým oddychom ešte len čaká. Ak ste otáľali a čakali do poslednej chvíle, nemusíte zúfať.„S last minute ponukou sa dá počítať určite v mesiaci august aj v septembri. Rozdiel oproti minulosti je v tom, že ponuka last moment je užšia, nie je taká široká ako bola minulý rok,“ hovorí Roman Berkes, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr. Pri kúpe výhodnej dovolenky už veľmi neváhajte.

„Ponuka last minute je zúžená asi o 15 percent následkom uzemnenia Boeingov 737 Max,“vysvetľuje Berkes. Najpredávanejšou destináciou je aj v tomto roku Turecko. Nasleduje Chorvátsko a Slováci vyhľadávajú aj letoviská v Grécku či v Taliansku.
„S last minute ponukou môžeme rátať s hotelmi skôr nižšej kategórie, 3- až 4-hviezdičkové hotely či už s polpenziou alebo all inclusive,“ vymenoval šéf asociácie.

Ponuky sú výhodné najmä pre páry či priateľov. Rodiny s deťmi to majú tento rok pri last minutoch o čosi ťažšie, celkom by sa na ne spoliehať nemali. Mnoho rodinne orietnovaných zájazdov sa stihlo vypredať v predpredaji alebo predstihu. „Pre viacpočetné rodiny s deťmi je ponuka last moment komplikovanejšia. Izby dva plus dva, teda rodičia s deťmi sa v last minute ponuke vyskytujú sporadicky,“dodal Berkes.

1. Kedy kupovať?

Vyčkávať do poslednej chvíle s rezerváciou dovolenky je adrenalínovým športom pre tých, ktorí chcú ušetriť čo najviac. Veď to, za čo iní platili počas hlavnej sezóny plnú cenu, môžete získať aj o polovicu výhodnejšie. Čakať s nákupom zájazdu na posledné dva či tri dni pred plánovaným odletom je však zároveň veľký risk. Ak natrafíte na ponuku, ktorá vás zaujala, konajte rýchlo. Za nezáväznú rezerváciu ešte nič nedáte, vhodné je tiež zavolať do cestovnej kancelárie a overiť si platnosť ponuky.

Teraz je čas na výhodnú dovolenku, no s výberom už dlho nešpekulujte.
Teraz je čas na výhodnú dovolenku, no s výberom už dlho nešpekulujte.
Zdroj: shutterstock