Na Slovensku sa má zaviesť nový druh nemocenskej dávky - tehotenské, ktorú má vyplácať Sociálna poisťovňa. „Jej účelom je zabezpečenie príjmu na úhradu zvýšených výdavkov spojených s tehotenstvom, akými sú napríklad strava, ošatenie, zdravotná starostlivosť a iné," priblížili poslanci v predkladacej správe k novele zákona.

Novelu zákona o sociálnom poistení z dielne koaličných poslancov OĽANO, ktorá ráta so zavedením dávky,  parlament posunul do druhého čítania. Šéf hnutia a predseda vlády Igor Matovič následne oznámil, že dávka bude ešte štedrejšia. „V prípade nemocensky poistených matiek bude 236 eur a v prípade študentiek bude tento príspevok 200 eur," oznámil premiér. 

Budúce mamičky majú mať nárok na príspevok od 4. mesiaca tehotenstva. Podmienkou je, aby boli nemocensky poistené najmenej 270 dní. Nárok na tehotenské vzniká aj v období prerušenia nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky, či povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok a nevykonáva činnosť. Tehotenské sa má poskytovať za dni. Nárok majú mať aj policajtky a profesionálne vojačky.

Matovič priznáva, že touto dávkou chcú znížiť počty interrupcií, ku ktorým dochádza v dôsledku zlých sociálnych pomerov žien. „Bohužiaľ, takýchto interrupcií je dnes viac ako polovica," vysvetlil premiér.

Čítajte ďalej: Tehotenské štipendium pre študentky >>