Štát zaplatil tisíce eur za rozbory potravín, aby dokázal, že v našich obchodoch sa v tých istých obaloch predáva tovar inej, často nižšej kvality. Coca Cole vyčíta rozdiel v zložení. Kým v rakúskej je tradičný cukor z cukrovej repy, slovenská cola je sladená lacnejším fruktózo-glukózovým sirupom, ktorý sa vyrába z kukurice. Kryštáliky cukru alebo sirup – veď sladké ako sladké, nie je to jedno? Odborníci tvrdia, že nie.

„Bežný cukor, ktorým sladíme, je sacharóza. Obsahuje glukózu a fruktózu v rovnakom pomere 50 na 50. Výrobcovia prišli na to, že je lacnejšie vyrobiť fruktózo-glukózový sirup zo škrobu pochádzajúceho z kukurice. Oproti bežnému cukru je tam o niečo vyšší podiel fruktózy,“ objasňuje Adela Penesová z Biomedicínskeho centra SAV.

Čím menej fruktózy, tým lepšie

Vo fruktózo-glukózovom sirupe vyrábanom na Slovensku, ktorým sa sladí nielen Coca Cola, ale aj ďalšie ochutené nápoje, namerali podiel fruktózy až 62 percent. Pritom s nadmerným príjmom fruktózy sa dáva do súvislosti zvýšené ukladanie tuku v oblasti brucha, zvýšené riziko inzulínovej rezistencie, cukrovky, metabolického syndrómu, hypertenzie, ale aj stukovatenia pečene.

„Glukóza z krvi vstupuje priamo do buniek, ktoré ju využívajú ako zdroj energie a do mozgu vydá signál sýtosti. Na rozdiel od nej fruktóza v krvi nevyšle do mozgu signál sýtosti. Bunky ju nevedia využiť ako zdroj energie a musí sa transportovať do pečene, kde sa spravidla premieňa na tuk,“ vysvetľuje skúsená lekárka Jana Jurkovičová.

Čo na to výrobca

Rozdiel v cukre a sirupe zjavne nevidí. „Fruktózo-glukózový sirup z kukurice je štandardným sladidlom z prírodného zdroja. V Európskej únii je rovnako ako sacharóza, teda repný cukor, považovaný za strategickú komoditu. Medzi oboma spomínanými sladidlami je minimálny rozdiel,“ presviedča producent Coca Coly. Okrem Slovenska sladia tento nápoj sirupom aj pre zákazníkov v Česku, Bulharsku, Španielsku i v USA.

Porovnajte si zloženie:

RAKÚSKA COCA COLA

Sladidlo: cukor

Podiel cukru: 27 g v 1/4 l

Energia: 405 kJ/105 cal v 1/4 l

SLOVENSKÁ COCA COLA

Sladidlo: fruktózovo-glukózový sirup

Podiel cukru: 28 g v 1/4 l

Energia: 475 kJ/113 cal v 1/4 l