Potravinoví inšpektori z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Spišskej Novej Vsi našli počas kontroly v miestnej predajni Kaufland nebezpečné polkilové balenie pražených a solených mandlí v škrupine. Zistili v ňom priveľké množstvo alfatoxínov, ktoré patria medzi najsilnejšie známe karcinogény.

Nebezpečné mandle pochádzajú zo Spojených štátov amerických a ich výrobcom je bratislavská spoločnosť Ercinger. Ide o výrobnú dávku E08160124C, ktorej spotreba sa končí 23. marca tohto roku. O stiahnutí nebezpečného výrobku informuje Štátna veterinárna a potravinová správa SR.

Vo vzorke bolo zistené nadlimitné množstvo aflatoxínu B1, ktorý až osemnásobne prekročil povolenú hranicu, a takisto nadlimitné množstvo sumy aflatoxínov (B1, B2, G1, G2) – v tomto prípade bolo tolerované množstvo prekročené viac ako sedemnásobne!

Aflatoxíny sú pritom jedovaté, karcinogénne chemikálie, teda také, ktoré môžu vyprovokovať rakovinu. Spôsobujú ich plesne na určitých typoch potravín v prípade, že sú nesprávne uskladnené. Najčastejšie sa objavujú na kukurici, prose, pšenici, arašidoch, ryži, sezamových semiačkach či rôznych druhoch orieškov. Tieto jedy považujú odborníci za mimoriadne agresívne.

Proti otrave aflatoxínmi nie sú imúnni ľudia ani zvieratá. Nebezpečné sú najmä pre deti, u ktorých môžu spôsobiť zakrpatený vzrast, poškodenie pečene, ale aj rakovinu pečene.

Najhorší je aflatoxín B1, ktorý sa tiež považuje za jeden z najagresívnejších karcinogénov, aké poznáme. Má dokonca dvakrát väčšiu silu spustiť rakovinu ako röntgenové žiarenie! Predstavuje vážne zdravotné riziko a najčastejšie zasahuje pečeň.