Určite viete, že nadmerné užívanie liekov priam toxicky pôsobí na našu pečeň. Tušili ste však, že z obyčajných výživových doplnkov, ktoré sú vlastne potravinou, môžete skončiť v rukách chirurga?

Zabiť vás môže džús, mlieko aj kola. S čím radšej nikdy nekombinujte lieky!

„V každodennej praxi vidíme nárast poškodení pečene liekmi, aj výživovými doplnkami. Najmä ak pochádzajú z rôznych internetových a negarantovaných zdrojov, nezriedka sú tam nečistoty alebo zámerne sú tam pridávané rôzne veci, ktoré nie sú deklarované,“ vysvetľuje profesor Jozef Glasa, odborník na Klinickú farmakológiu.

Vážne varovanie lekárov: Tento liek proti bolesti vás môže aj zabiť!

Medzi najnebezpečnejšie sa radia prípravky na vyrysovanie a napumpovanie svalovej hmoty. „Chcem obzvlášť upozorniť na prípravky takzvaného welness alebo bodybuildingu. Nezriedka sú tam skryté anaboliká, čiže hormóny, po ktorých chlapcom napúchajú svaly. Hrozí tam veľmi závažné poškodenie pečene,“ varuje lekár.

Z posilňovne na operačku

Že pre krásu sa trpí, v tomto prípade platí so stopercentnou istotou. „Na Slovensku už máme pacientov, ktorí museli byť akútne transplantovaní pre poškodenie pečene. Boli to mladí ľudia, ktorí nikdy nepili alkohol v neprimeranom množstve, ale pretože chceli mať krásnu postavu, pojedali tieto doplnky,“ vystríha Glasa.

Situácia je tak závažná, že Slovenská hepatologická spoločnosť a Slovenská spoločnosť klinickej farmakológie začali veľmi úzku spoluprácu. Vytvorili pracovnú skupinu, ktorá sa má venovať poškodeniu pečene po liekoch, ale aj iných xenobiotikách. To sú látky, ktoré sú telu cudzie, medzi ktoré patria rôzne výživové doplnky a prípravky.

„Nie je to len problém Slovenska, ale aj iných vyspelých krajín. Ľudia investujú svoje peniaze veľmi nešťastným spôsobom a veľmi často dochádza k poškodeniu zdravia,“ dodáva odborník.

POZOR, sťahujú nebezpečný výživový doplnok! Môže zničiť obličky! Užívate ho aj vy?

20 diagnóz, za ktoré môžu vitamíny: Ktorý vám chýba, keď máte akné, popraskané pery či riedke vlasy?