Slovenská populácia starne a mladí odchádzajú do zahraničia. Situácia bude v blízkom období ešte horšia. Kým ľudia, ktorí pracujú fyzicky, často nevládzu už v 50-ke, iným neprekáža pracovať aj dlhšie ako do 64 rokov. To je dnešný strop pre odchod do dôchodku. Zaujímalo nás preto, ako budú strany riešiť dôchodkovú politiku a dokedy budú ľudia musieť pracovať.

Ich programy porovnával analytik Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií. „V odpovedi na vek odchodu do dôchodku sa strany delia na dve skupiny. Tie, ktoré chcú občanom naliať čistého vína, a tie, ktoré občanom bezstarostne sľubujú obed zadarmo,“ hodnotí analytik. Dôchodky sú pre verejné financie kľúčové.

„Finančná udržateľnosť dôchodkového systému je nezlučiteľná so schváleným stropom odchodu do dôchodku. Som milo prekvapený, že tá prvá skupina je ochotná nahlas hovoriť pravdu o veľmi citlivej téme z pohľadu voličov,“ uviedol Ďurana. Súčasný systém je neudržateľný pre stany Za ľudí, SaS, OĽaNO, KDH aj PS/Spolu. Prízvukujú však, že treba brať ohľad na viacero vecí.

Napríklad OĽaNO by zvýhodnila ľudí, ktorí pracujú fyzicky. „Pre ľudí, ktorí pracujú od strednej školy, často ťažko manuálne a reálne nie sú schopní pracovať ani do 62 rokov, navrhujeme zaviesť zásluhový starobný dôchodok,“ vysvetlil ich expert Peter Kremský.

Naopak, strany Smer – sociálna demokracia a Sme rodina sú spokojné s dôchodkovým stropom. ĽSNS zašla najďalej, ľudia by chodili do roboty len do 60-ky. V otázke minimálnej mzdy vidí analytik problém u všetkých strán. „Výška základnej minimálnej mzdy nepredstavuje problém v Bratislave alebo Trenčíne, ale je problém v okresoch, kde je nezamestnanosť stále nad hodnotu 10 %. Žiadna strana otvorene nehovorí o tom, že minimálka by mala mať rozdielne hodnoty v regiónoch,“ vysvetľuje Ďurana.

„Logicky 60 % priemernej mzdy bude v zaostávajúcich regiónoch vytláčať nezamestnaných do sivej ekonomiky,“ dodáva.  Ako strany vnímajú zákaz predaja cez sviatky? SaS by ho zrušila a ĽSNS by ho rozšírila aj na ďalšie dni. „Dobrou správou však je, že plošný zákaz nedieľ zatiaľ asi nebude na stole,“ uzavrel. Strana SNS na otázky neodpovedala.

Čo sme sa ich pýtali?
1. Aký by mal byť dôchodkový vek na Slovensku? 2. Aká by mala byť výška minimálnej mzdy o 4 roky? 3. Presadzovali by ste zrušenie sviatočného zákazu predaja alebo , naopak, jeho rozšírenie na všetky nedele?

PS/Spolu: Presadzujeme pružný odchod do penzie

  1. Dôchodkový strop v Ústave SR nepovažujeme za vhodné riešenie a vyjadrujeme vôľu túto časť vyňať. Presadzujeme čo najpružnejší odchod do dôchodku pri zohľadnení zdravotného stavu a možnosti pracovať.
  2. Predovšetkým necháme ľuďom s nízkym príjmom viac peňazí v peňaženke - zvýšime čisté mzdy znížením odvodového zaťaženia práce. Tiež odpolitizujeme minimálnu mzdu - diskusia o nej bude naďalej prebiehať na tripartite. V prípade, že sa sociálni partneri na jej výške nedohodnú, aplikuje sa automatický model jej zvyšovania, ktorý bude rešpektovať predpokladané schválené minimálne štandardy na úrovni EÚ.
  3. Neplánujeme v tejto oblasti žiadne zmeny
Michal Truban
Zdroj: archív

SMER – sociálna demokracia: Penzistom sľubujú trináste dôchodky

  1. Zrušili sme automat na predlžovanie veku pri odchode do dôchodku, aby ľudia obrazne nezomierali v práci niekde za pásom vo veku napríklad 70 rokov. Tento týždeň predseda Smeru- SD Robert Fico oznámil, že po zvolení dá penzistom 13. dôchodok.
  2. Do oblasti minimálnej mzdy sme priniesli poriadok a nastavili sme takzvaný „automat“ na jej každoročné zvyšovanie. Naším cieľom je dosiahnuť úroveň 60 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve.
  3. Sme jednoznačne proti tomu, aby musel človek pracovať aj počas sviatku. Pokladáme za dôležité, aby mohli ľudia tráviť čo najviac času so svojou rodinou alebo sa venovali voľnočasovým aktivitám.
Robert Fico
Zdroj: tasr

Čo presadzujú ďalšie strany >>