V okamihu letného slnovratu sa Zem na obežnej dráhe okolo Slnka ocitne v bode, keď je severná pologuľa najviac priklonená k Slnku. Slnečné lúče dopadajú kolmo na oblasť obratníka Raka. Pozorovateľ na obratníku Raka teda vidí napoludnie Slnko priamo v zenite a jeho postava nevrhá žiadny tieň.

Preto má v tomto období slnečné žiarenie najvyššiu intenzitu. Slnko je v našich zemepisných šírkach, teda na severnej pologuli, počas dňa najdlhšie i najvyššie nad obzorom. Napríklad v Bratislave Slnko vyjde v pondelok 21. júna o 4.51 h a zapadne o 20.56 h SELČ, teda deň tu trvá 16 hodín a 5 minút. V Žiline je Slnko nad obzorom od 4.39 h do 20.54 h SELČ, čiže až 16 hodín a 15 minút – deň je tu o čosi dlhší, pretože Žilina leží v porovnaní s Bratislavou viac na sever.

„Zvláštnosťou je, že v tomto období na väčšine územia Slovenska nenastáva astronomická noc, teda nie je úplná tma, pretože Slnko počas noci nezostúpi 18 stupňov a nižšie pod obzor,“ povedal astrofotograf Tomáš Slovinský. Platí, že čím viac na sever, tým sú v období letného slnovratu dlhšie dni a noci sú kratšie i svetlejšie.

Aj ďalší júnový týždeň sa bude niesť v znamení horúčav. „Nasledujúce dni tak budú na našom území veľmi teplé. Teploty sa takmer na celom našom území budú šplhať až nad hranicu +30 °C, pričom v najteplejších oblastiach nášho územia pôjdu teploty až k hranici +35 °C,“ uviedli meteorológovia z portálu imeteo.sk. Horúčavy si užijú najmä obyvatelia južného a západného Slovenska. Teplota vzduchu môže dosiahnuť až 35 stupňov Celzia v Bratislavskom a Trnavskom kraji.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje okrem horúčav aj na búrky, najmä poobede. „S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 km/h. Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu," uviedlo SHMÚ.

Extrémne vysoké až tropické teploty prinášajú rad zdravotných rizík, môžu spôsobiť u ľudí dehydratáciu, úpal, prehriatie, kŕče či kolaps organizmu. Pri horúčavách sú ohrozené najmä deti, ľudia nad 65 rokov, osoby s kardiovaskulárnymi alebo respiračnými ochoreniami a tehotné ženy.

Kedy prídu ďalšie vlny horúčav: Čítajte na ďalšej strane >>>