Október sa chýli ku koncu, ľudia však cez deň chodia v krátkych tričkách. Babie leto sa síce ohlásilo neskôr ako iné roky, no o to intenzívnejšie. „Od východu až severovýchodu zasahuje nad naše územie rozsiahla oblasť vysokého tlaku vzduchu. Po jej zadnej strane k nám od juhozápadu vrcholí prílev veľmi teplého, pôvodom tropického vzduchu,“vysvetľuje Slovenský hydrometeoroligický ústav na svojej stránke.


Už ráno pritom meteorológovia hlásili, že sa dajú očakávať ďalšie teplotné rekordy. Slnečné počasie a mierny južný vietor sa dnes vyskytovali na väčšine územia Slovenska.
Prílev teplého vzduchu do našej oblasti je tak výrazný, že bude počas dňa dvíhať teploty vzhľadom na súčasnú ročnú dobu skutočne na extrémne hodnoty. Už v nedeľu teploty dosiahli hodnotu +25 °C, pričom takéto počasie nás čaká aj najbližšie dni. Pri hranici 25 stupňov sa už zaznamenáva letný deň.


Podľa meteorologického portálu imeteo.sk sa ochladzovať začne až v závere mesiaca. „Numerické modely počítajú s tým, že ochladenie nás čaká v druhej polovici budúceho týždňa,“ uviedol portál. „Od severozápadu by k nám mal postúpiť studený front, ktorý preruší stabilný charakter počasia a čakajú nás výraznejšie zrážky a prepad teplôt,“upresnili na imeteo.sk. Ako dodali, nejde o nič nezvyčajné. Teploty sa len dostanú na úroveň dlhodobého normálu.

Sviatok všetkých svätých by mal byť podľa predpovedí daždivý, denné teploty vystúpia maximálne na 19 stupňov. Ďalší víkend by sa malo ochladiť na 8 až 14 stupňov Celzia.

Mohlo by vás zaujímať: