Ako aktuálne vyzerá situácia v letectve?

- Lietanie sa rozbieha veľmi pomaly, vo vysoko postihnutých štátoch doslova stagnuje na minimálnej úrovni. Tam, kde ohrozenie ustúpilo, začali rozbiehať niektoré typy letov, napríklad v Poľsku vnútroštátnu prepravu. Pomerne málo bola zasiahnutá nákladná doprava bez cestujúcich, ale tá tvorí veľmi malý podiel na leteckej doprave.

Ako sú na tom piloti, nebojíte sa, že prídete o miesto, pocítili ste koronakrízu napríklad na znížení platu?

- Nebojím sa, že prídem o robotu a keby aj, mám čo robiť a už mám aj ponuky. Znižovanie stavov v letectve bude, ale tzv. licencovaného personálu, predovšetkým skúsených kapitánov sa to nemusí zásadne dotknúť. Totiž tie letecké spoločnosti, ktoré majú silné rezervy alebo štátnu pomoc a prežijú, uprednostnia zníženie letového úsilia na posádku. Rozbeh po rokoch by bol oveľa ťažší, ak by teraz prepustili masu skúsených kapitánov, znížilo by to aj celkovú bezpečnosť lietania. Horšie to bude pre druhých pilotov a najmä pre tých, ktorí zainvestovali neraz okolo 100-tisíc eur do výcviku a nemajú šancu získať robotu. Musíme sa zmieriť so znížením príjmov a sme na to pripravení, redukciu o 20 až 30% na najbližšie 2 roky berieme s maximálnym pochopením. Väčšina zrelých pilotov sa prejavuje racionálnym myslením.

Ako bude lietanie vyzerať po pandémii? Očakávate, že sa počet letov zníži, že bude menší záujem, menej práce?

- V období niekoľkých rokov sa určite dosť zásadne zníži rozlietanosť, ktorá padne hlboko pod úroveň posledného krízového roka 2009. Slovensko bolo stále na úplnom chvoste EÚ, takže máme všetky predpoklady na rýchly rast, ale mám obavy, že návrat do predkrízovej úrovne nám bude znovu trvať 11 rokov na rozdiel od iných, kde to aj po predchádzajúcej kríze trvalo 3, maximálne 5 rokov. Všetko závisí od dôvery cestujúcich a vyvolávanie strachu vládcami už asi prekročilo racionálnu úroveň. V najbližších rokoch bude civilné letectvo určite jedno z najpostihnutejších odvetví, ale od možnosti lietať závisia aj mnohé iné odvetvia. Predtým, ako bude dobre, bude už na jeseň a potom v zime asi veľmi zle. Osobne mám mnoho projektov, situácia mi vlastne pomohla, aj keď lietam veľmi rád a teším sa na to.

Anketa
Plánujete v lete dovolenku pri mori?
  • 23%
  • 13%
  • 64%

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane: Ako sa zmenia ceny leteniek? »