Minimálna mzda síce porastie od nového roka porastie, no zmrazia sa príplatky za prácu v noci a cez víkendy. Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak uviedol, že sa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasných 580 eur na 623 eur.

Pôjde o 57 % z priemernej mzdy na Slovensku za minulý rok 2019. Pôvodne sa počítalo, že minimálna mzda vzrastie na 60 percent priemernej mzdy za predchádzajúci rok. Šlo by o sumu 656 eur. S tým však zamestnávatelia v čase ekonomickej krízy nesúhlasili.

Zmení sa aj systém platových tried podľa stupňa náročnosti práce. Kým napríklad upratovačka dostane minimálnu mzdu, predavačka za kasou už dostane 1,2 násobok minimálnej mzdy. Má totiž zodpovednosť za manipuláciu s hotovosťou.

Po novom sa päť úrovní minimálnych zárobkov nezvýši násobkami, ale jednotne o 43 eur. V šiestej platovej triede tak zamestnanec nedostane dvojnásobok minimálnej mzdy 1246 eur, ale len 1203 eur.

Minister Krajniak uviedol, že sa stanoví aj pevná suma príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky. V zákone už nebudú naviazané na percento z minimálnej hodinovej mzdy, ale stanovia sa pevnou sumou. Pri prepočte nových pevných výšok príplatkov vychádzalo ministerstvo z aktuálneho vzorca na ich výpočet, pričom za základňu sa vzal rok 2021 (t.j. suma 3,58 eura za hodinovú mzdu).

„Zamestnanci si teda budúci rok polepšia, ale ak zostane legislatíva v tomto (novom) stave, v ďalších rokoch budú príplatky stáť a stupne minimálnej mzdy rásť pomalšie,“zhodnotil portál Pracujúca chudoba.

Nové sumy PRÍPLATKOV si pozrite >>TU<<

Mohlo by vás zaujímať: