Pokles cien benzínu a nafty navyše môžeme očakávať podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej aj v priebehu najbližších týždňov, čím aj vaša cesta na dovolenku bude ešte o pár eur výhodnejšia. „Ak bude ropa ďalej pokračovať v nastolenom klesajúcom trende, tak sa otvorí ďalší priestor pre pokles cien pohonných látok v nasledujúcich týždňoch. Na trhu totiž prevládajú obavy zo spomalenia globálnej ekonomiky, ktoré prevyšujú aj obavy z nižšej ťažby ropy zo strany OPEC-u,“ tvrdí Jana Glasová.

Nie vždy sú však rozhodujúce iba ceny. „Či ísť na dovolenku autom alebo lietadlom, závisí od toho, čo si potrebujete na dovolenku vziať, presnejšie aký štýl dovolenky vyznávate. Sú ľudia, ktorí cestujú na dovolenku autom, napríklad s plným športovým vybavením, ktoré je nepraktické prepravovať lietadlom, respektíve potrebujú ísť na také miesta, kde nechodí verejná doprava,“ zdôrazňuje dopravný analytik Jozef Drahovský. „Preto rozhodnutie, ako cestovať na dovolenku, padne nie na základe cien benzínu a leteniek, ale na základe osobných preferencií,“ dopĺňa.

Pre tých, ktorí si tento rok zvolia auto, má niekoľko rád. „Dopredu si treba zvoliť trasu, naplánovať prestávky a naštudovať lokálne dopravné predpisy a spôsob platenia za diaľnice plus vjazdy do miest a kde budete parkovať. Keďže viaceré mestá zaviedli poplatky za vjazdy do svojich určitých častí, nie je to dobre označené a veľa zahraničných vodičov informáciu prehliadne a potom chodia zbytočné pokuty,“ upozorňuje dopravný expert.

Prečítajte si aj: