Na dramatický let nezabudnú desiatky Slovákov, ktorí včera leteli z Bratislavy do Londýna. Panika sa spustila potom, čo jeden pasažier ohlásil na palube bombu. Po incidente sme sa pýtali špičkového odborníka, čo hovorí na reakciu pilota tohto lietadla v napätej situácii. Pre chúlostivosť prípadu si náš zdroj neželal zverejniť meno.

Šok a zdesenie: Slováci zažili na palube lietadla hrôzu!

Čo sa deje v lietadle, keď niekto nahlási bombu?

- Rozhoduje sa kapitán, je to absolútne v jeho rukách. Má svoje inštrukcie, výcvik, volacie signály, ale nikto vám neprezradí detaily. Každá spoločnosť ich má utajené.

Ako sa podľa vás zachoval pilot tohto lietadla?

- Úplne správne, profesionálne, perfektne.

Malo lietadlo letieť až po Stansted?

- To, že lietadlo doletelo do Stanstedu je normálne, lebo Stansted je dobre vybavený. Lietadlo sa dá odstaviť na miesto, kde nespôsobí škody, keby to náhodou aj odpálili a kde sa môžu rozmiestniť jednotky, ktoré sú už na zemi.

Na zemi sa úloha kapitána končí?

- Aj na zemi sú presne určené postupy, čo má pilot robiť, je na to pripravený a vycvičený.

Ako by sa mohla dostať bomba do lietadla?

- Ide o letiskové postupy pri vstupe na palubu. Je to súčasť organizácie, ktorá pôsobí na letisku a tie zabezpečujú ochranu cestujúcich.

Stal sa vám podobný incident?

- Nestretol som sa priamo s vyhlásením hrozby, ale boli cestujúci, ktorí vyvádzali a bolo treba konať. Raz za čas sa to stane každému.

Ako ste sa zachovali vy?

- V žiadnom prípade nepodľahnúť panike. Riešime to s kamennými tvárami, v podstate profesionálne. Úplne v pokoji postupovať podľa predpisov. Keby ste tam sedeli, tak si poviete: Preboha, nahlásili nám tu bombu, o minútu už nemusíme žiť a pilot je v kľude akoby šiel na nedeľný obed k frajerke.

Čo môže hroziť pasažierovi, ktorý sa vyhrážal?

- Určite budú a mali by byť vyvodené dôsledky. Ide o situáciu, ktorá je mimoriadne vážna. Podmienka je v tomto prípade málo.

Záleží to od krajiny, kde pristane?

- Keby pilot pristal v humánnom Belgicku, tak je vyhrážajúci sa pasažier možno na druhý deň na slobode. V Anglicku ide rovno do väzby. Najprísnejšie sú arabské krajiny.

Možno hovoriť o pilotovi hrdinovi?

- Nikto z nás nechce byť hrdinom. Každý z mojich kolegov vypína americké filmy o letectve. Realita je dosť odlišná oproti filmom. Chceme sa dožiť dôchodku bez akýchkoľvek podobných situácií. Vyskytnú sa situácie, kde je vyššie napätie, ale nikto z nás po tom netúži.

Vymieňajú si piloti medzi sebou skúsenosti?

- Pri pravidelných školeniach sa prednesú podobné situácie, čo robila tá ktorá posádka, zanalyzuje sa, čo by bolo dobré robiť ináč, ako sa menia predpisy.

Stávajú sa podobné napäté situácie vo vzduchu často?

- Sú to skôr ojedinelé prípady. Každý jeden sa poriadne zanalyzuje. Keď pristanú, tak sa zisťuje, čo posádka robila, o čom sa rozprávali. U nás sa hľadajú vinníci, nikde inde vo svete sa nehľadajú vinníci, ale letecké poučenia.